Min profil
Robert Noord
Oppositionsråd (s) Haninge kommun
Publicerad second opinion
Var femte svensk läser bloggar varje vecka
Få svenskar läser bloggar dagligen är rubriken på en nyhet i Dagens Nyheter. En ny mätning från Göteborgs universitet visar att enbart fem procent läser en blogg dagligen, 17 procent läser det nån gång i veckan.
Förnyelsen av S måste fortsätta
Den senaste perioden har varit tuff för Socialdemokraterna. Den senaste opinionsundersökningen från DN/Synavotoe visar på en minskning med 4% för Socialdemokraterna. Det får inte bli så enkelt att vi socialdemokrater bara lutar oss tillbaka och tror att det vänder så fort media slutar skriva om allt elände. Det är mycket viktigt att förnyelsen av den socialdemokratiska politiken och ledarskapet som påbörjats under Mona Sahlins ledning nu får fortsätta.
Bra med elitklasser - men även på gymnasienivå
Regeringen vill införa antagningsprov till elitklasser i grundskolans teoretiska ämnen. Haninges oppositionsråd (S) välkomnar denna nyordning i den kommande skollagen. Den stora politiska stridfrågan bör inte handla om elitklassernas vara eller icke vara. Den politiska stridsfrågan bör istället handla om skolans lägstanivå, och inte som nu den högsta.
Stockholmarna nödvändiga för en (S)-regering
Ska en förnyelse av Socialdemokraterna lyckas måste den ta sin utgångspunkt i de problem som möter människor i dagens vardag, och inte problem som fanns i 1890-talets vardag.
Skolans huvudsakliga problem är inte resursbrist
Idag kommer Stefan Fölster, Anders Morin och Monica Renstig ut med boken “Den orättvisa skolan” (Hjalmarson & Högberg Bokförlag). Författarna presenterar huvuddragen av slutsatserna på SvD Brännpunkt.
Historia
- Medlem i
- 2 år 41 veckor