Skip to Content

Min profil

Karim Jebari

Filosof

Jag är Fil. Mag i praktisk filosofi, bloggare och etisk konsult. Jag har deltagit i ett forskningsprojekt om provrörsbefruktningar. Dessutom undervisar i vetenskaplig metod och medicinsk etik vid KTH.

Läs min blogg.

Publicerad second opinion
Publicerad av Karim Jebari 02 Mars 2009 / Politik

DN:s opinionsjournalistik färgar vår bild av latinamerikanska ledare +(12)

Sydamerikas mest omstridda ledare, Hugo Chavez och Alvaro Uribe får en mycket annorlunda behandling i DN. Mycket talar för att denna diskrepans i nyhetsrapporteringen grundar sig i starka politiska sympatier för Uribe hos DN:s mångårige medarbetare Nathan Sachar.

2 kommentarer
Publicerad av Karim Jebari 05 Mars 2009 / Ekonomi

Sjunkande inkomster blev sjunkande löner +(11)

IF Metall och arbetsgivarna har skrivit under en överenskommelse som innebär att folk ska kunna ta ledigt eller utbilda sig. Under tiden får de åtminstone 80 % av lönen. Detta är i praktiken en inkomstsänkning, inte en lönesänkning.

1 kommentarer
Publicerad av Karim Jebari 06 Mars 2009 / Kultur

Var det bättre förr? +(5)

Nina Björk, kulturskribent, påstår i DN Kultur att vi jobbar lika mycket idag som för hundra år sedan. Detta, menar Björk, är ett tecken på att moderniseringen som vi sett inte gjort samhället bättre i åtminstone ett avseende.

3 kommentarer
Publicerad av Karim Jebari 12 Mars 2009 / Miljö

Rent kol är århundradets bluff +(8)

vattenfalls "rena kol" kommer aldrig att bli lönsamt. Det hela är en enda stor bluff.

0 kommentarer

Historia

Medlem i
2 år 48 veckor