Skip to Content

second opinion

Ursprunglig artikel publicerad i: www.expressen.se 14 Januari 2010 / Medieetik
Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(8)     Begrav den här! +(2)

Kritik mot Expressens miljonärslistor

folk.jpg
Foto: stock.xcng

Några dagar efter nyår publicerade Expressen tusentals namn på de svenskar som ökat sina inkomster mest under 2008. Chefredaktör Thomas Mattsson försvarar listorna med allmänintresse, men journalistförbundets etikombudsman är kritisk. – Bara för att det är offentlig information måste den inte sammanställas och tryckas.

Dela |


Tidningen Expressen ger dig möjlighet att snabbt och enkelt ta reda på vilka som är nya miljonärer i din närhet. På hemsidan och i tidningen publicerar Expressen långa listor med tusentals namn på de personer som under 2008 tjänade mer än en miljon kronor, och som året innan tjänande under den summan. Alltså nya miljonärer. Namnen är uppdelade på kommun eller församling. Informationen kommer från offentliga handlingar publicerade av Skatteverket.

Justus Bennet, etikombudsman på Journalistförbundet ifrågasätter läsvärdet.

– I Stockholm räcker det ju att sälja sin lägenhet för att ha en miljoninkomst. Det talar inte om någonting om sammanhanget. Vad ska läsaren får ut av denna information? Jag tror ärligt talat inte att folk är speciellt intresserade längre. Det borde finnas intressantare vinklar än att helt enkelt lista de som tjänat mycket pengar under året, säger han.

Thomas Mattsson, Expressens chefredaktör, berättar att en av poängerna bakom varför tidningen publicerar sammanställningar över privatpersoners inkomster är att uppmärksamma de ekonomiska skillnader som finns i Sverige.

– När man tittar på listorna är det ofta av väldigt varierande längd beroende på vilken del av Sverige de avser. Det råder olika förutsättningar för inkomster och fastighetspriser, och i
Stockholmsregionen olika mönster i olika delar av staden. Listorna påvisar de geografiska skillnader som finns i landet.

I listan över de nya miljonärerna rörde det sig om tusental namn. Vilka etiska avväganden finns då?
– Vi gallrar såklart bort skyddande identiteter. Vi publicerar heller inte några hemadresser. Det är dock viktigt att komma ihåg att det handlar om offentliga handlingar som alla kan ta del av.

Justus Bennet påpekar att bara för information är offentlig måste den inte sammanställas och publiceras journalistiskt. Han tar domstolsdomar som exempel.

– Domar är offentliga i Sverige, men det finns ingen anledning att publicera alla dem eller en sammanställning med namn.  Tanken med offentlighet är ju inte att allt ska torgföras. Det finns såklart en etisk synvinkel på detta; ska jag hamna på en lista i tidning bara för att jag säljer en lägenhet och inte har köpt en ny än? Detta kan man ha en åsikt om, men jag tycker inte det är ett grovt övertramp.

– Tryckfrihet handlar ju om att göra just den avvägningen; vilka offentliga uppgifter bör vi publicera, kommenterar Thomas Mattsson.

Vad är allmännyttan i att publicera namn på tusental svenskar som ökat sin inkomst med mer än en miljon utan närmare problematisering eller härrörande var inkomsterna kom ifrån?
– Jag tror det finns ett stort allmänintresse i att kunna berätta om inkomster och inkomstskikt. Tittar vi ute i Sverige vill jag hävda att många av de som förekommer på listorna har en stark eller dominerande social ställning på den ort de verkar. Uppgifterna blir därmed väldigt relevanta på det lokala planet.

Han slår fast att sammanställningar såsom listan över nya miljonärer skildrar en samhällsutveckling som är svår att beskriva på andra sätt än med namn och ort samt privata detaljer.

Men det är inte bara listor över nya miljonärer som publiceras i Expressen. Flera gånger per år trycks listor i så skilda ämnen som förmögenhet, fastighetsköp eller inkomst. Läsintresset varierar beroende på vad listorna handlar om, men det är generellt ganska högt, berättar Thomas Mattsson. Tidningen brukar normalt inte få någon större mängd klagomål ifrån de privatpersoner som får sina namn och privat detaljinformation tryckt.

Gammal vana

Publicering av inkomstuppgifter är absolut inte är någon ny företeelse, påpekar Justus Bennet. Han tror att det handlar om slentrian på redaktionerna då tidningarna alltid publicerat dessa listor och liknande artiklar.

– Förr i tiden var det taxeringskalendern som publicerades med samma information. Det har blivit en gammal tradition i tidningarna som inte verkar ifrågasättas. Tidningarna verkar mer bry sig om folks nyfikenhet än något eventuellt allmänintresse. Det borde finnas en massa bra vinklar på sådan information, men att rapa upp listor känns inte så spännande.

Fotnot: Upsala Nya Tidning riktar i en ledare kritik mot inkomstlistorna.


Erik Durhan

erik.durhan@second-opinion.se Erik2.JPG

Dela |
Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(8)    Begrav den här! +(2)
CAPTCHA
Denna fråga är för att testa om du är en mänsklig besökare och för att förhindra program att spamma.
Image CAPTCHA
Skriv in de tecken som visas i bilden.
Kommentarer. Kommentatorn har juridiskt ansvar för sina inlägg.