Skip to Content

second opinion

Ursprunglig artikel publicerad i: bors.www.dn.se 04 December 2009 / Ekonomi
Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(64)     Begrav den här! +(1)

Plats för terminer men inte elpris

elpriser.JPG
Varje dag publiceras en uppsjö av tabeller och prisjämförelser i våra morgontidningar. Det finns allt från aktier och fonder till bostadsräntor och terminer på el, men ingen jämförelse av elpriser. Second Opinion undersöker varför.

Av Pernilla Enebrink på uppdrag av Villaägarna.

Både Dagens Nyheter och Svenska Dagbladet har dagligen flera sidor med listor på allt från fonder och aktiekurser till terminer på el och kopparpriset. Prisuppgifter som är av intresse för några men inte alla. Därutöver presenteras en jämförelse mellan olika bolåneräntor och sparräntor. Information som vänder sig till konsumenter och som säkert uppskattas av de som har lån på bostaden.

En aspekt av jämförelsen är värdet av ökad information som bidrag till en förbättrad konkurrens. Banker och låneinstitut försöker differentiera sina varor för att försvåra jämförelser och öka sina vinster. Publicering av bolåneräntorna kan förhindra detta, då standardisering gör att de måste presentera sina räntor i samma format. Något som i sin tur bidrar till lägre priser.

– En grundbult för fungerande konkurrens är välinformerade köpare och säljare på marknaden, säger Tony Rosten, ställföreträdande generaldirektör för Energimarknadsmyndigheten.

Enligt honom gynnas konkurrensen på elmarknaden av effektiva prisjämförelser. Att det finns ett behov av lättillgänglig prisinformation har Energimarknadsinspektionen märkt då deras egen sajt www.elpriskollen.se besökts av fler och fler konsumenter den senaste tiden.

- Det är vore bra om även media i större omfattning presenterar prisjämförelser så att ännu fler konsumenter stimuleras att aktivt välja elhandlare och elavtal, fortsätter Rosten.

Många påverkas
Snittförbrukning för ett hushåll boende i lägenhet ligger på mellan 2 000 och 4 000 kilowattimmar om året. Ett hushåll i villa däremot förbrukar i snitt 6 700 kilowattimmar hushållsel, medan hos ett villahushåll med eluppvärmning ligger snittförbrukningen på 30 000 kilowattimmar om året. 50 procent av hushållen i Stockholms län bor i villa. I Sverige värms ungefär en tredjedel av alla småhus upp med el, helt eller delvis.

De allra flesta påverkas alltså av elpriset, några mer än andra. Trots det publicerar vare sig Dagens Nyheter eller Svenska Dagbladet en prisjämförelse på el vänd till konsumenter.

Ont om plats och ointresse
– Vi har begränsat utrymme och vill inte använda den platsen till en större elprisjämförelse än den vi har idag då vi redovisar det lägsta priset. Det är den bedömningen vi har gjort hittills, säger Maria Crofts, redaktör för Din Ekonomi i Dagens Nyheter.

Men hon tillägger att om läsarna skulle höra av sig och efterfråga informationen skulle de kanske kunna publicera en jämförelse, möjligen av de tio lägsta elpriserna. Men då måste något annat bort.

– Det är uteslutet att utöka antalet tabeller, eftersom trenden är att tabellen är på väg ut. Vi har en bättre service anser vi. Varje vecka redovisar vi de lägsta rörliga priserna för lägenheter och villor. Dessutom redovisar vi en prognos för vilket bolag som har de lägsta fasta elpriset det datum avtalet börjar gälla. Det presenterar i samarbete med Elskling, en sajt för elprisjämförelser, förklarar Maria Crofts.

På Svenska Dagbladet säger man sig tidigare ha presenterat en elprisjämförelse. Men på grund av utrymmesskäl har den tagits bort.

– Det var också så att de uppgifter som publicerades var svåra att ta till sig och vi fick svara på många frågor om hur de skulle tolkas. Kanske berodde det på formatet som inte var så lyckat, säger Fredrik Nilsson, biträdande chef på näringslivsdelen.

Men Fredrik Nilsson förklarar också att Svd Näringsliv inte alltid har en konsumentnära journalistik. Policyn är att först fokusera på företag och börs.

– Vi är inte världsbäst på konsumentjournalistik, men vi skriver för våra läsare och de är anställda på företag såväl som konsumenter när de går hem för dagen, fortsätter Fredrik Nilsson.

Han tror definitivt att det vore bra för konsumenten att göra den här typen av prisjämförelse, men tycker de borde göra den på nätet.

– Kanske skulle det vara intressant för Svd:s nättidning med en sökmotor för bästa elpris för olika typer av hushåll, säger han.

Men alla använder inte internet. Vore det inte bra för dem med en jämförelse i tidningen?

–Vi har haft det och tagit bort det. Sen blir det hypotetiska resonemang från din sida om huruvida det här är bra eller inte och hur man kan pressa priserna på el. Det är kanske viktigare för oss att skriva artiklar för att belysa vem som gör rätt eller fel eller kan leverera el till kunder på bra sätt, säger Fredrik Nilsson.

Han tillägger också att de är medvetna om att en del av deras läsarkrets inte använder sig av internet, men att det ändå är ett utrymmesproblem när det gäller att ta in en tabell med elprisjämförelser.

Så ni jobbar mer med den typen av artiklar?
– Ja, i de fall vi finner det relevant. Vi är en bred morgontidning, men näringslivsdelens fokus är främst på börs och företag och inte konsument.
Maria Crofts på DN tror att en standardiserad elprisjämförelse i tidningen möjligen skulle kunna bidra till ökad konkurrens.

– Jag kan inte utesluta det, men jag har ingen aning, säger Maria Crofts.

Hon berättar också att de regelbundet ser över vilka tabeller de publicerar i tidningen och om det är rätt för läsarna. Liksom Svenska Dagbladet får Dagens Nyheter sina tabeller levererade av SIX.
Hur många av era läsare tror ni blir påverkade av elpriset?

– Det vet inte jag. Ju mer man använder desto mer påverkas man. De som påverkas mest är de som har direktverkande el och det är något som håller på att försvinna.
De flesta har ju någon typ av elkostnad, det håller du med om?

– Oh ja. Men om man bor i Stockholms innerstad i en tvåa gör man av med högst 2 000 kilowattimmar om året. Det är en försumbar kostnad om man jämför med de räntekostnader som hushållet har.



Menar du att majoriteten av era läsare bor i bostadsrätt i Stockholms innerstad och inte påverkas av elpriset?
– Nej, det gör jag inte. Jag är inte specialist på boendeformer i Stockholmsområdet. Alla påverkas av elpriset, men frågan är i vilken grad.

Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(64)    Begrav den här! +(1)
1 + 1 =
Lös den här enkla matematiska uppgiften och skriv in ditt svar. Exempelvis 1+3, skriv 4.
Kommentarer. Kommentatorn har juridiskt ansvar för sina inlägg.
Den 08 December 2009 08:47:41

Lennart Gustafsson

Tycker verkligen att elpriset är nödvändigt att jämföra. Elkostnaden är den största kostnaden vi har i vårt boende, överstiger tom ränta och amorteringar.

Den 08 December 2009 07:03:08

Thomas Retzell

Som konsument och läsare vill jag ha en bättre jämförelse redovisad