second opinion
SvD ändrar artikel om ”Europas sämsta land att bo i”

Storbritannien är Europas sämsta land att bo i. Det skrev Svenska Dagbladet i veckan, med hänvisning till en studie där endast tio länder jämförs. Artikeln är rättad efter Second Opinions påtalande - men den okritiska hållningen till studien, som är gjort av ett företag, kvarstår.
Linda Lane forskar kring livskvalitet i Europa vid Göteborgs Universitet. Hon reagerar med tveksamhet kring artikeln, men har svårt att uttala sig om den, eftersom hon inte kan hitta den ursprungliga undersökningen. Hanna Navier
”Här är Europas sämsta land att bo i. Den arbetande befolkningen går i pension tre år senare än i Frankrike, får bara 28 dagars semester om året och tvingas handla den dyraste maten och bensinen i hela Europa. Därför är Storbritannien det sämsta stället att bo på i Europa, enligt en undersökning.” Så inledde Svenska Dagbladets nätupplaga en artikel i veckan. Finns det verkligen belägg för att fastslå vilket land som är sämst att bo i?
Längre ner i artikeln får man veta att artikeln är en omskrivning från the Telegraph. Undersökningen har gjorts av prisjämförelsetjänsten Uswitch, som jämfört 17 olika parametrar; bland annat väder, semesterlängd samt mat- och bensinpriser.
– Jag vet inte hur undersökningen mäter livskvalitet, och jag vet inte hur man kommer fram till att Storbritannien är det sämsta landet att bo i. Det är svårt att säga någonting när jag inte har tillgång till materialet.
Hur man känner sig och var man trivs med att bo är naturligtvis väldigt subjektivt, säger Linda Lane. Hon menar dock att man kan ställa upp objektiva mått också; som hälsa, livslängd, inkomster, utbildningsnivå samt tillgång till arbete, skola och sjukvård.
– När man forskar i sådana här frågor väger man in alla de här sakerna; det är svårt att bara plocka ut några aspekter och sedan hävda att någonting är sämst.
Rättar rubriken
Jag ringer reportern för att fråga hur han tänkt när han okritiskt refererade till en studie som påstår att ett land är ”sämst att bo i”. Jag blir hänvisad till nyhetschef Kristian Lindquist, som medger att rubriken är olycklig.
– För det första är det här skrivet som en klacksparksartikel och inte en tung nyhet. Rubriken är olycklig, om inte annat beroende på att alla länder inte är med i studien. Det borde självklart ha stått i artikeln.
Efter Second Opinions uppmärksammande ändras artikeln. Rubriken blir ”Storbritannien i botten av undersökning” och slutet på ingressen ”Därför är Storbritannien ett dåligt ställe att bo på i Europa, enligt en studie som jämför tio länder”.
Kristian Lindquist ger inget direkt svar på huruvida de ser studien som seriös, men påtalar att reporten tittade på originalstudien när han skrev artikeln. Då var den länkad från the Telegraph, nu finns det dock ingen länk, och någon studie hittar inte Second Opinion. Det gör inte heller Kristian Lindquist.
– Jag har försökt hitta den, men den verkar inte finnas kvar. Jag har inte en aning om vad det beror på.
Har ni någon policy när ni skriver om undersökningar från olika företag?
– Vi försöker göra det yttersta för att i största möjliga mån granska de undersökningar vi skriver om. Däremot händer det ju att vi rewritar andra medier. Men då måste det vara medier som vi bedömer som trovärdiga. I det här fallet skrev Telegraph, Guardian och Reuters om undersökningen, och ett stort antal andra medier som vi bedömde som trovärdiga. I det här fallet var vi faktiskt ändå inne och tittade på undersökningen.
Du säger att det är en klacksparksartikel, vad betyder det?
– Man kan säga såhär, vår sajt är uppdelad i tyngre nyheter som ligger i nyhetsspalt. De som ligger i sidospalten har lite rundare karaktär. Men de nyheterna ska naturligtvis vara precis lika korrekta som andra nyheter.
hanna.navier@second-opinion.se

/images/tvk.jpg)
/images/Mikael Ohlsson2.jpg)
/images/pascalido.jpg)

/images/pereurenius.jpg)
/images/nilsmagnus.jpg)
/images/Goran_presstj.jpg)
/images/medimedier.jpg)
/images/DAN_8861Daniel.jpg)
/images/sophia_martin.jpg)
/images/Aleksanteri_toisen_patsas.jpg)
/images/nergelius_joakim.jpg)
/images/DSC_0320.jpg)
/images/HELIN_JAN_2.jpg)
/images/presstöd.jpg)
/images/Namnlös_12.jpg)
/images/duo.jpg)
/images/Arnäs P-O2.jpg)
/images/johan lundberg.jpg)
/images/bargholtz.jpg)
/images/Falck och Paborn.jpg)
/images/Bild 1.klar_.jpg)
/images/Anna,Olov,Elisabeth. Bild2.jpg)
/images/Robert Rosén2.jpg)
/images/Lapa-Rio-534x356.jpg)
/images/800px-Addis_Abeba,_Ethiopia.jpg)
/images/timbro_0.jpg)
/images/Mediebruset.jpg)
/images/lars.jpg)
/images/Castren_Maaret.jpg)
/images/juholt och Ulf K2.jpg)
/images/mary430.jpg)
/images/bo-hedin-och-tre-till.jpg)
/images/GB bild2_0.jpg)

/images/Bahareh M Andersson2.jpg)
/images/presstod.jpg)
/images/studioaktuellt.jpg)
/images/Universitetsbiblioteket_pressbild.jpg)
/images/ledare.jpg)
/images/thorburn.jpg)
/images/024.jpg)
/images/kina.jpg)
/images/Eddy Bild 2004 _0.jpg)
/images/liten bild tvk t twitter.jpg)
/images/Fredrik_090617_430.jpg)
/images/y_b_k.jpg)
/images/WoWScrnShot_031611_194920.jpg)
/images/bild.Carl2_.jpg)
/images/krönika_1.jpg)
/images/westerlund.jpg)
/images/adaktusson.jpg)
/images/5797487397_2f60c3a4fa_z.jpg)
/images/magnus_webb (2).jpg)
/images/Rebecka.jpg)
/images/pk_debatt.jpg)
/images/krönika_0.jpg)
/images/bengt.jpg)
/images/lena (2).jpg)
/images/annagimp.jpg)
/images/Namnlös_9.jpg)
/images/JOJ Ekberga2.jpeg)
/images/Krister.Hamm_.jpg)
/images/LENAbeskuren_2.jpg)
/images/funke (1).jpg)

/images/Bahareh M Andersson2_1.jpg)
/images/krönika_1_0.jpg)
/images/johan lundberg (1).jpg)
/images/Castren_Maaret_0.jpg)
/images/lars_0.jpg)
/images/juholt och Ulf K.jpg)
/images/024_0.jpg)
/images/annie_0_0.jpg)
/images/handshake2_0.jpg)
/images/KMkol10_0.jpg)
/images/Jeanette%20Gustafsdotter_0.jpg)
/images/Namnlös_4_0.jpg)
/images/Olasigvardsson_0.jpg)
/images/CarinG%C3%B6tblad_0.jpg)
/images/GertF_0.jpg)
/images/Stig-Bj%C3%B6rn082_0_0.jpg)

/images/enk%C3%A4t_0.jpg)