second opinion
Aftonbladets annonsförbud stärker bara Sverigedemokraterna
Aftonbladet har beslutat att inte ta in annonser från Sverigedemokraterna inför riksdagsvalet 2010. Detta är tidningens fulla rätt. Ingen kan kräva att en privatägd tidning skall tvingas trycka det ena eller det andra.
Sverigedemokraterna är ett parti som lever på myter. En av dessa myter är att systemet är riggat – det vill säga att partiet hindras verka enligt samma spelregler som alla andra. Denna uppfattning stärker Sverigedemokraternas medlemmar i deras tro att de står för något som alla andra försöker tysta ner, att deras grunda analys skulle vara sprängstoff. Myten får dem att se sig själva som martyrer för sanningen. Den bilden är tyvärr smittsam. Den vädjar till människors konspiratoriska ådra. Och den är en bra ursäkt för alla som vill torgföra en åsikt med metaargument.
Det är denna bild som Aftonbladet nu ”bekräftar”.
Man kan också fundera över hur detta beslut påverkar Aftonbladets publicistiska trovärdighet. I andra sammanhang säger sig tidningen slåss för god demokratisk hygien, yttrandefrihet och en fri debatt. Hur rimmar detta med att censurera politiska motståndare inför ett riksdagsval? Hur påverkas tidningens image av oberoende och pålitlig nyhetsförmedlare av att den börjar agera smakpolis?
I mörka stunder kan jag undra om inte media – medvetet eller omedvetet – hjälper Sverigedemokraterna genom att agera bakvänt. Kanske finns här en förhoppning om att kunna sälja lösnummer i framtiden på politiskt buller, konfrontation och lite kravaller? Om det skulle vara så, då är det en bekräftelse av att vi lever i ett samhälle där media själva skapar de nyheter de i framtiden tänker rapportera om.
Hur skall man då hantera Sverigedemokraterna? Det enkla svaret är: På samma sätt som man hanterar alla andra. Det är nästan lite ironiskt att den andra kvällstidningen, Expressen, samma dag körde en stor partiledarintervju med Jimmy Åkesson (sd). På samma sätt som i de andra partiledarintervjuerna återger man i nätupplagan alla frågor och svar. Och där, i de utskrivna intervjuerna, upptäcker man verkligen vilken tunn soppa Sverigedemokraternas politik är.
För det är just genom en fri, öppen debatt och granskning som man skall bemöta Sverigedemokraterna. Att göra dem till underdogs och martyrer får rakt motsatt effekt.
Själv är jag för öppna gränser, fri rörlighet och fri invandring. Jag är talesman för det libertarianska / nyliberala nätverket Frihetsfronten, som understundom varit med och gömt flyktingar. Jag tycker att människor själva skall få bestämma var de vill bo.
Här finns ännu en kontrast. Det är allt som oftast vi liberaler som får ta strid för mörkermännens rätt att yttra sig och för deras möjlighet att delta i den demokratiska processen. Inte för att vi tycker om dem. Utan för att alla omfattas av våra principer om öppenhet, frihet och lika rättigheter. Även de som har märkliga eller stötande åsikter.
Man skulle kunna hoppas att människor som överväger att rösta på Sverigedemokraterna ser detta – och lär sig något viktigt av det.
Kommentarer. Kommentatorn har juridiskt ansvar för sina inlägg.
Michael Bengtsson
""En av dessa myter är att systemet är riggat – det vill säga att partiet hindras verka enligt samma spelregler som alla andra"
Märkligt hur diverse tyckare fortfarande lyckas intala sig att det är en myt hur SD behandlas trots att myten bekräftas minst en gång i veckan året om, men alltid är det en myt som SD tjänar på.
Jag håller med om att SD tjänar på hur de behandlas, men inte fan är det hittepå att hela etablissemanget behandlar dom annorlunda, inte bara medialt, politiskt osv men även polisiärt. Till och med polisen.. Säg att polisen hade låtit ngt annat partis mötesfrihet tas ifrån dom, det tror jag inte på. Hade KDs möten stenats/äggats o skrikits ner av vänsterextremister varje gång de försökt hålla ett så tror jag inte en sekund att polisen bara hade stått o tittat på som de gör när det händer SD.
Som privatperson skapar du en profil och /images/1004851_47789661.jpg)
/images/klassrum.jpg)
/images/Sporten missar Afrika.jpg)
/images/snö.jpg)
/images/FredrikReinfeldtpuff.jpg)
/images/partidabatt.jpg)
/images/dagensarbete.jpg)
/images/journalister.jpg)
/images/röda flaggor.jpg)
/images/AndersH_430.jpg)
/images/Reinfeldtburka 2copy.jpg)
/images/Optic_fiber.jpg)
/images/staffan_0.jpg)
/images/Maria_Lisa2.jpg)
/images/birgitta_ohlssonhogerpuff.jpg)
/images/asa_roos_hoger.jpg)
/images/torbjorn_pettersson_hoger.jpg)
/images/andreas hatzigeorgiou hoger.jpg)
/images/Andersson_Ulrika_gu_hoger.jpg)
/images/Framsides_puff_tiger.jpg)
/images/ceciliamille.jpg)
/images/simonlindgrenhoger.jpg)