Skip to Content

second opinion

Ursprunglig artikel publicerad i: sydsvenskan.se 20 Maj 2009 / Media
Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(19)     Begrav den här! +(0)

"Hundattacker lockar nya ägare"

Pitbull_so.jpgFoto: stock.xchng

En hund attackeras i Trelleborg av en Pitbull och Sydsvenskan skriver om händelsen. - Det är bra att det rapporteras,  men samtidigt skapas en ny krets som vill äga dessa hundar, säger Hans Rosenberg på Svenska Kennelklubben.

Med jämna mellanrum rapporteras att så kallade kamphundar gått till attack mot människor eller andra hundar. Rubrikerna är liknande: ”Pitbull till attack” eller ”Kamphund till attack”.

Raser blandas ihop
Ofta förväxlas raser i rapporteringen som inte är nyanserad, menar Hans Rosenberg som är pressansvarig på Svenska Kennelklubben. Det kan vara Amerikansk Staffordshire terrier eller Brittisk Staffordshire bullterrier som förväxlas med Rottweiler.

De hundar som är inblandade i incidenter är ofta blandraser, och egentligen ganska få till antalet. Problemet är för det mesta ägaren.

- Vissa kretsar korsar Staffordshire-raser med just Rottweiler. Då ska man tänka på att Staffordshire utsprungligen är en hund som avlats för kamp mot andra hundar och djur, och Rottweiler är en vakt- och vallhund. Den blandningen blir en väldigt skarp hund med många egenskaper, säger Hans Rosenberg.

Sätta skräck i omgivningen
Varje gång medierna rapporterar om sådana här händelser ska de ha klart för sig att de skapar en ny kundkrets, som är intresserade av att ha hundar som kan sätta skräck i omgivningen, menar Hans Rosenberg.

- De har läst om anfallen via medierna, och vill skaffa en sådan hund. Människor är rädda för denna typ av hundar, som samtidigt kräver att du som ägare kan hantera den.

Rädslan för olika hundraser varierar, tycker han. För inte så länge sedan var det till exempel Schäfer eller Dobermann som var på tapeten, och nu är det kamphundar.

Inte acceptabelt
Det är inte acceptabelt att hundar angriper andra hundar eller människor. De hundar som utför attacker har ägare som inte kan hantera dem, påpekar Hans Rosenberg.

- De är inte vana vid hundar eller kan tillfredställa deras behov av sällskap med andra hundar och människor. Ägarna har inte förmågan att ge den en fast hand eller tillräckligt med motion.

Hundarna förekommer ofta inom en krets av människor, som korsar sin hund med kompisars.

- Gängen vill ha fram dominanta individer, som de sedan inte kan hantera, menar han.

Polisens statistik
Vi en rundringning har inte Rikspolisstyrelsen några siffror på antalet hundattacker, eller det som kallas brott mot Lagen om tillsyn över hund och katt.

Inte heller BRÅ som har hand om brottstatistik får fram siffrorna enkelt. Svenska Kennelklubben eller Svenska Brukshundsklubben har inte någon information.

- Mitt intryck är att rapporteringen är slarvig, och att polisen inte alltid har kunskap om vilka hundraserna är som anmäls, säger Hans Rosenberg.

Han avslutar med att säga att det inte alltid är så kallade kamphundar som skadar människor.

- Om du till exempel ska skilja mellan två Golden Retriver som hamnar i bråk kan du också bli biten.


FAKTA: Vad är en kamphund?
Det finns vissa raser som sedan 1800-talet avlats fram för att ”kampa” med andra djur och hundar. En tanke har alltid varit att de inte skall attackera människor. Exempel på sådana är Staffordshire-raserna som ofta sammanblandas med Pitbull.

I dessa finns också terrierns egenskaper - en grupp där Foxterrier, Tysk Jaktterrier men också Jack Russell ingår. En terrier är modig och har en vilja att jaga till exempel grävlingar, rävar eller råttor, för de har avlats fram till det.

- Dagens hundar är svåra att jämföra med hundar från 1800-talet, då de generellt sett avlas för att vara mer sällskapliga, men det rastypiska finns till viss del kvar, enligt Hans Rosenberg.

Camilla Hermansson
camilla.hermansson@second-opinion.se

Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(19)    Begrav den här! +(0)
1 + 10 =
Lös den här enkla matematiska uppgiften och skriv in ditt svar. Exempelvis 1+3, skriv 4.
Kommentarer. Kommentatorn har juridiskt ansvar för sina inlägg.