second opinion
Alla tiggare tillhör inte ligor
Foto: Fotoakuten.se
All form av tiggeri är organiserad brottslighet, skriver SVT. Det här stämmer inte, säger fattigdomsforskaren Hans Swärd.
– Det finns också fattiga och utsatta människor som tigger därför att de inte har något annat val.
"Han är fattig, sannolikt övergiven, säkert både hungrig och hemlös. Och kanske till och med sjuk… MEN det är inte han som kommer att få behålla tjugolappen du kastar åt honom". I en artikel av SVT uppmanar en kriminalinspektör vid Rikspolisstyrelsen läsarna att aldrig skänka pengar till en tiggare eftersom "offren antingen är hyrda, lånade eller köpta".
Hans Swärd, professor i socialt arbete på Socialhögskolan vid Lunds Universitet, tycker att artikeln ger ett ensidigt perspektiv på tiggeriet.
– Det är en förenklad bild av verkligheten. Sådana här uppfattningar är farliga att sprida eftersom de kan påverka inställningen till fattiga människor i allmänhet. Ligor förekommer säkert, men det finns också fattiga och utsatta människor som tigger därför att de inte har något annat val.
Gammal undanflykt
Metro konstaterade för en tid sedan att tiggeri var lönsamt efter att en av deras reportrar tiggt pengar till en tågbiljett och fått ihop totalt 233 kronor på en timme. Hans Swärd påpekar att det inte är lika enkelt för de som verkligen behöver pengarna.
– Det är ett vanligt journalistiskt grepp att reportrar från medelklassen går ut och leker fattiga, men är man trasig och nedgången får man inte samma resultat.
Bilden av tiggeri som en lönsam organisation är inte ny, berättar han.
– Redan i början på förra århundradet fanns vandringshistorier om att tiggarna tjänade väldigt mycket pengar. Det här hänger ihop med att vi vanliga människor inte vill se att det förekommer människor som är så fattiga att de måste tigga, medan vi har det gott ställt. Med undanflykter slipper vi enkelt ifrån allt ansvar.
Böter blir fattigdomsfälla
Den senaste tiden har flera röster höjts om att kriminalisera tiggeriet, en väg som bland annat Danmark redan har tagit. Hans Swärd anser att sådan lagstiftning förvärrar för de som har det svårt.
– Man löser ju inte det grundläggande problemet. I de länder där man har kriminaliserat tiggeri har människorna slutat att ge pengar till de som tigger. Samtidigt kan tiggarna dömas till böter och på så sätt hamna i fattigdomsfällor som är väldigt svåra att ta sig ur.
Han anser att ordentliga välfärdssystem är det bästa sättet att bli kvitt tiggeriet.
– Då kommer det inte att finnas något utrymme för ligor eftersom ligorna skor sig på människors fattigdom.
Någon kriminalisering av tiggeri är inte aktuell i Sverige, tror Hans Swärd.
– Dels har man inte har så goda erfarenheter från de länder där det redan har införts. Dels är inte tiggeriet så utbrett här, eftersom vi har en hyfsad välfärd och många frivilligorganisationer.
Han tycker att det är upp till var och en om de vill skänka pengar till en tiggare.
– Det blir ett väldigt hårt samhälle om var man bara ska tänka på sitt eget. Det man kan göra är att ta reda på varför personen i fråga tigger och hur de har det.
Jannike Runquist
jannike.runquist@second-opinion.se