Skip to Content

second opinion

Ursprunglig artikel publicerad i: www.aftonbladet.se 11 Mars 2009 / Media
Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(5)     Begrav den här! +(1)

”Bakgrund viktig vid våldsdåd”

shoot02.jpgIllustration: Emmy Östlund

Diskussionen om hur man bör rapportera om skolskjutningar och andra våldsdåd förs aktivt på landets stora journalistutbildningar. ”Vi resonerar kring vad som kan hända om man brer på och öser på bevakningen”, säger UllaStina Ewenfeldt, studierektor för journalistutbildningen på Stockholms universitet. 

Att medier påverkar människor är ett känt faktum, men exakt hur journalister bör rapportera om ett ämne för att inte förvärra situationen är inte lika självklart. Bland annat har det i samband med skolskjutningar talats om den så kallade copycat-effekten, att uppmärksammade brott kopieras.

På journalistutbildningen vid Göteborgs universitet tar man ofta upp aktuella ämnen för diskussion och låter studenterna ställa frågor, berättar studierektorn UllaStina Ewenfeldt.

”Vi pratar om huruvida man bör rapportera återhållsamt och försiktigt och resonerar kring vad som kan hända om man brer på och öser på med bevakningen. Det är mer en diskussion då vi talar om olika vägar.”

I utbildningen ingår också att studenterna gör ett projektarbete, då de granskar journalistik ur olika synvinklar.

”Det kan till exempel handla om löpsedlars utformning och hur vissa medier rapporterat kring stora nyhetshändelser.”

UllaStina Ewenfeldt har ett handfast råd till studenter som vill skriva ett journalistiskt arbete om exempelvis skolskjutningar.

”Vi skulle rekommendera dem att försöka få fram så mycket bakgrundsfakta som möjligt. Det ligger i sakens natur att som journalist söka sig till bakomliggande orsaker.”

Våld säljer

Håkan Lindhoff är studierektor för journalistutbildningen på Stockholms universitet och leder själv en delkurs i ämnet etik. På utbildningen kopplar man konkreta skeenden, som en skolskjutning, till större frågor om yttrandefrihet, förtigande och sekretess, säger han.

”Så fort vi diskuterar etik är det klart att man måste fördjupa diskussionen så pass att man kommer in på sådana här specifika händelser. Det är viktigt att prata om journalisternas roll och om journalistikens makt.”

Han tycker att medierna generellt brukar braska till våldsamma händelser, ofta i säljande syfte.

”Det finns tydliga tendenser i tiden som pekar på att journalistik är som vilken annan vara som helst. Våld säljer och det är det många som tar fasta på.”

Dock upplever han att rapporteringen om skolmassakern i Winnenden har varit mer återhållsam än när man skrev om massakern i Kauhajoki.

”Då saftade man i rätt mycket. Det är möjligt att det har skett någon slags tillnyktring på redaktionerna.”

Jannike Runquist
jannike.runquist@second-opinion.se

Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(5)    Begrav den här! +(1)
5 + 9 =
Lös den här enkla matematiska uppgiften och skriv in ditt svar. Exempelvis 1+3, skriv 4.
Kommentarer. Kommentatorn har juridiskt ansvar för sina inlägg.