Skip to Content

second opinion

Ursprunglig artikel publicerad i: www.svd.se 22 April 2012 / Energi
"Meningslös satsning på vindkraft" av Kungliga Vetenskapsakademien
Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(255)     Begrav den här! +(6)

Kungliga Vetenskapsakademien sågar vindkraften

Jonny Fagerström och Björn Törnvall.jpg
Bild: Jonny Fagerström och Björn Törnvall.

Föreningen Svenskt Landskapsskydds budskap får nu stöd av landets främsta vetenskapsmän inom klimat- och energiområdet. Budskapet är exakt detsamma som Föreningen Svenskt Landskapsskydd framfört i debatt och till politiker de senaste åren. Vi hoppas nu, efter detta vetenskapligt tunga inlägg, att politikerna tar sitt förnuft till fånga och stoppar mångmiljardrullningen till vindindustrin.

Dela |

Landets främsta vetenskapsmän inom klimat- och energiområdet, Kungliga Vetenskapsakademiens Energiutskott, sågar nu vindkraften offentligt på SvD Brännpunkt. Vindkraften har ingen relevans för klimatet utan allokerar istället pengar bort från mer angelägna projekt.

Tretton av Sveriges tyngsta vetenskapsmän inom klimat- och energiområdet förklarar att den pågående svenska vindkraftssatsningen är ett gigantiskt felgrepp som kommer att kosta svenska folket mångmiljardbelopp utan att medföra någon nytta för landet. Man konstaterar också att vindproduktionen är försvinnande liten, men skulle den öka kraftigt så innebär det ytterligare kostnader för elkunderna i form av krav på ökad nätutbyggnad och reglerkraft. Sammantaget gör allt detta att vindkraftsutbyggnaden totalt sett är negativ för elkunderna och för Sveriges konkurrenskraft. Någon miljönytta finns inte heller eftersom vindkraften inte förmår minska koldioxidutsläppen.

Vetenskapen har alltså nu sagt sitt i en fråga som varit flitigt debatterad i media på senare tid.

Slutsatsen är att pengarna för vindkraftssubventionerna skulle göra mer nytta inom andra områden, tex för effektivisering av tranportsektorn.

Budskapet är exakt detsamma som Föreningen Svenskt Landskapsskydd framfört i debatt och till politiker de senaste åren. Vi hoppas nu, efter detta vetenskapligt tunga inlägg, att politikerna tar sitt förnuft till fånga och stoppar mångmiljardrullningen till vindindustrin.

Jonny Fagerström
Björn Törnvall
Föreningen Svenskt Landskapsskydd

Dela |
Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(255)    Begrav den här! +(6)
CAPTCHA
Denna fråga är för att testa om du är en mänsklig besökare och för att förhindra program att spamma.
Image CAPTCHA
Skriv in de tecken som visas i bilden.
Kommentarer. Kommentatorn har juridiskt ansvar för sina inlägg.
Den 11 Augusti 2012 12:19:30

kjnu

THERE IS HOPE FROM LEGAL SIDE!

According to Dutch lawyers vindkraftverken are against the european human rights act.
Right now these lawyers are working on this case.

Den 29 April 2012 00:56:44

Uno Hansson

"Man konstaterar också att vindproduktionen är försvinnande liten, men skulle den öka kraftigt så innebär det ytterligare kostnader för elkunderna i form av krav på ökad nätutbyggnad och reglerkraft."

Skogen, svartlut och annan biomassa kan exempelvis sannolikt ge GWe till både trafiken och som reglereffekt till elnäten vid behov. Jag läste för några år sedan något som jag tyckte var ett kreativt förslag på att liksom "slå två flugor i en smäll". Förslaget gick ut på att dels fixa reglereffekten med råge och dels minska bilismens beroende av fossila bränslen. Förslag gick ungefär ut på följande om jag minns rätt.
På motsvarande sätt som Internet är mycket decentraliserat och redundant, så bör tillhandahållandet av eleffekt kvalitetssäkras mot all sorts störningar. Den enklaste reservkraften är kanske då att de flesta bilar är hybrider som drivs med en kompakt och enkelt utbytes- och löstagbar frikolvsomvandlare (FPEC på ca 15 kW), som adaptivt vid behov levererar el till nätet (ca 70 - 90 % av tiden när bilen tydligen inte körs). Bilens batterier och vikt blir då avsevärt mindre då batterierna bara behöver användas vid effektbehov och kanske stadskörning. Flera hundratusentals FPEC bör då gemensamt kunna leverera flera GW till elnätet, när och om det så behövs. De kompakta och flyttbar frikolvsomvandlarna kan dessutom användas för mängder av andra ändamål. Exempelvis länspumpen vid översvämning, driva och vinscha upp båten, gräsklipparen, snöslungan, jordfräsen, sågen, fyrhjulingen, kompostflisen osv... osv...
"... Genom att använda frikolvsmotor går det att uppnå ett antal fundamentala skillnader som förbättrar verkningsgrad och emissioner jämfört med förbränning där kolven utför en fixt sinusformad rörelse.... //... ska baseras på en lämplig kravbalansering av vikt, verkningsgrad, vibrationstålighet, temperaturtålighet, styrmetodik, positionsåterkoppling mm.
http://www.exjobbstips.se/exjo...
Dessutom är det ett embryo för att försöka ändra maktbalansen mellan prosumenter (producerande konsumenter) och den nuvarande korporativistiskt stödda industriproduktionen (avser bl.a. det återuppväckta skråväsendet i form av Saltsjöbadsavtalet 1938).

Den 26 April 2012 20:26:37

Helge Svensson

Vänern har stora problem att "bli av med allt vatten". Tappar man hårdare så riskerar man omfattande ras i Göta-Älv-dalen med stor risk för människors liv.
Det har länge funnits planer på avtappning ner mot havet direkt från vänern mot t ex Gullmarsfjorden. Här skulle då kunna anläggas vattenkraftverk som ger mer el än alla vindkraftverk tillsammans. Denna el kan dessutom anpassas till vårt behov. Inte som den ostyrbara och slumpvis genererande vindkraften.
Vi skulle få en hög kvalité på el efter behov.
Vindkraft ger ju sämsta tänkbara oreglerbara el som inte på något sätt motsvarar vårt behov.
Vindkraft är en fullständig felsatsning från början helt styrd av bidragsfiskare och snöd vinning utan hänsyn till miljö och människor.

Den 26 April 2012 19:41:55

Carlos Lysebring

ALTERNATIV TILL VINKRAFT
I landet har vi ca 2000 små outnyttjade dammkraftverk med en kapacitet på ca 30 TRW/h. De har ca 3-5 ggr längre liftslängd en vindkraftsverken, den kan producera ström när behovet finns inte bar när det behaga blåsa. Investeringskostnaden skulle bli betydligt lägre en för den planerade vind kraften. Dock är många av dessa privat ägda så el certifikaten de ger rett till hamnar då ej direkt i kraftbolagens händer.

Den 26 April 2012 19:39:00

Carlos Lysebring

Vindkrafts hysterin är inte konstig med tanke på att många i makteliten har egenintresse i vindkraft.
EX: Vår lantbruks minister har arrende avtal, förra näringsministern är delägare, Hennes sån har en hög post i ett stort projekt med flera över representerat av C partistater. Med LRF som stor lobbyist. Detta ser korrupt ut.

Den 26 April 2012 19:17:59

Carlos Lysebring

Sverige liknar kina
I kina stjäl man marken från folket utan någon kompensation. I Sverige stjäl vi fastighetsvärdet från befolkningen utankompensation. (förmögenhets skada) Dock slår vi ej ihjäl protestledaren i Sverige som i Kina än!!!
När vi bygger vindkraft drabbas gran fastigheterna av förmögenhets skada. Fastigheter med vindkraftverk inom synhåll sjunker enligt Svensk Fastighetsförmedling med 20 – 25 procent i värde.
Vi har ett antal exempel från utlandet av vilka det framgår att fastighetsvärdet kan sjunka dramatiskt. Följande citat är från ett fastighetsvärderingsintyg gällande en fastighet i Tanums kommun från 2002:
Det som påverkar denna fastighet är att ett vindkraftverk som står i “blickfånget” från såväl tomt som hus. Detta gör att fastigheten är mycket svårsåld. Få spekulanter kan acceptera detta, ett hus på landet vill alla spekulanter ha “i fred” utan att störas. Därför med hänvisning till min värdering den 7 december bedömer jag marknadsvärdet till hälften av det åsatta värdet, som sattes utan hänsyn till vindkraftverket.
De erfarenheter som finns i vårt land pekar på ett fastighetsvärdes ras i snitt 50% inom 3 km radier runt vindkrafts parker med jätte möllor. En rimlig uppskatta är att minst 400 fastigheter berörs om man utgår från de utpekade områden i Ljungbys vindkrafts plan med ett medelpris i Ljungby Kommun på 1.248.000kr fick en 50% värdeminskning är det en total värdeminskning på ca EN KVARTS MILJARD!
I Danmark får man ersetning för förlorat fastighetsvärde trotts blygsamma 50 m höga vindkraftverk. Enligt: Automatiskt skadestånd för förlorat fastighets värde inom en radie 6 ggr totalhöjden samt blir andelsägare av 20% av vindkraftsverken. De inom 8 ggr totalhöjden kan ansöka om skadestånd samt bli 20% andelsägare för skada på fastighets värdet.
Man ägnar sig knappast åt allmosor i Danmark!
Så stöld i vindkraftens namn är helt OK i Sverige. Likt Kina
Bestulen.

Den 26 April 2012 08:30:10

Morgan Nielsen

Äntligen!!!! så får vi stöd för vår teori

Den 26 April 2012 06:59:37

Jonny Fagerström

Överstelöjtnant

Överstelöjtnant i pansartrupperna. Styrelseledamot i Stockholmsinitiativet Skribent och pressansvarig i Föreningen Svenskt Landskapsskydd

Att avsätta forskningsmedel för forskning och energieffektivisering av tex fordonssidan har få nackdelar för Sverige. En stor del av svensk industri, särskilt i Västsverige är beroende av en stark fordonsindustri. Oavsett vad man tror om CO2 så kan det därför knappast vara en nackdel att istället för att avsätta mångmiljardbelopp till den helt onödiga vindindustrin istället medverka till resurssnålhet inom transportsektorn. Det stärker svensk konkurrenskraft och kommer fler svenskar till del.

Den 26 April 2012 00:06:38

Gun Mattsson

Effektivisisering av transportsektorn? den är redan effektiv, tro mej, det finns inga ekonomiska utrymmen för något annat. Är jätteglad över Svenskt Landskapsskydds arbete med att upplysa om vindkraftsgalenskapen, och att Kungliga Vetenskapsakademiens Energiutskott har kommit till denna slutsats är helt fantastiskt, ett litet hopp tänds och kanske någon del av Sveriges fina natur fortfarande går att rädda. Tyvärr blir jag beklämd när jag samtidigt förstår att man fortfarande tror att co2 är ett problem och i nästa andetag ger sig på transportsektorn? Skulle det mot förmodan visa sig att co2 verkligen ÄR ett problem (men där är vi inte ännu) så får man ställa kraven där man bygger bilar och motorer. Jag känner ingen åkare som själv byggt sina fordon, som åkare driver man ett företag och har att förhålla sig till dom arbetsredskap/fordon som står till buds. Som transportör har man som huvuduppgift att på smartaste och effektivaste sätt transportera gods åt en uppdragsgivare och ska inte behöva bli straffad för att inga andra alternativ till redskap finns att tillgå. För övrigt går utvecklingen framåt även där. En lastbilsmotor drar mycket mindre i bränsle idag än för 10 - 15 år sedan. Nu hamnade jag lite utanför huvudämnet men det dyker upp där i bakgrunden lite allt som oftast jakten på transportbranchen. (skulle kunna skriva en bok om bara det, men slutar här) Så en liten protest i från mej trots ert jättebra arbete med att upplysa om vindkraftseländet.

Den 25 April 2012 19:57:25

Ingvar Engelbrecht

Det vore väl för väl om våra politiker ÄNTLIGEN fattar hur korkat det är med vindkraft

Den 25 April 2012 17:17:06

Helge Svensson

Ofta när jag kritiserar vindkraft får jag frågan om jag är för kärnkraft i stället .
Jag brukar svara att vindkraft är helt betydelselös vad gäller elproduktion.
Kärnkraft ca 50%
Vattenkraft ca 50%
Vindkraft ca 3-4%
Detta tyder på att vindkraftlobbyn lyckats invagga allmänheten i någon slags tanke att vindkraft på något sätt skulle kunna ersätta kärnkraft.
Ungefär som att säljare av lastmopeder skulle försöka övertyga åkeriägare att ersätta tunga lastbilar med mopeder.

Den 25 April 2012 17:02:40

Fritz Eriksson

Det synes som en (stor) del av vindkraftsindustrin styrs av s k riskkapitalister. I alla fall gäller detta O2 vars ägare kan spåras i detta avseende på nätet. Vad som lockar är förstås vindkraftens subventioner. På södra Öland planeras en vindkraftsgrupp mitt i världsarvet och gränsande till många skyddade områden. Kommunen och länsstyrelsen verkar helt följa de politiska direktiven om mer vindkraft och bejakar denna satsning. Det platta öländska Alvaret riskerar att domineras av sex gigantiska vindkraftverk.
Det finns en enkel ekvation för att beräkna hur långt vindkraftverk syns vid obruten horisont.
Avstånd i km= 4 (roten ur höjden på vindkraften i m + roten ur höjden på ögat i m ). T ex blir höjden 144 m på rotorns högsta punkt och betraktarens öga på 1 m höjd = 4x(12+1). 52 km!

Fritz Eriksson

Den 25 April 2012 16:37:53

Inge Bolin

Vindkraften har ett starkt symbolvärde men det blandas tyvärr ihop med verkligt värde.

Den 25 April 2012 13:50:56

Sune Sjöström

Det är politikernas godtrohet som lett till detta kaos som hotar tusentals människors livsmiljö och villkor. samt att det är vi vanliga elkonsumenter som får betala denna lekstuga. Utan våra bidrag ingen vindkraft.

Den 25 April 2012 12:52:45

Ove Björklund

Dags att slopa stödet till länsstyrelser, de statliga vindkraftssamordnarna o nätverket för vindbruk.
Det är kontraproduktivt o utarmar den svenska landsbygden. Subventionerna i Spanien har varit katastrofala för ekonomin o spanska bolag söker nu tillstånd i Boråstrakten. Klondyke-rush efter svenska certifikat. Vi betalar ledningarna också.
Solrevolutionen är här.
Europas investeringar i solenergi 2011 var dubbelt så höga som för vindkraft o uppgick till halva den svenska elproduktionen. Vakna.