Skip to Content

second opinion

Ursprunglig artikel publicerad i: sverigesradio.se 12 December 2011 / Vetenskap
Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(14)     Begrav den här! +(1)

Forskare: "Jag delar inte Ekots slutsats"

Castren_Maaret.jpg
Maaret Castrén. Foto: Stefan Zimmerman 

MIN MEDVERKAN I MEDIA. Nyheten om att många av Södersjukhusets anställda anser att det är kvinnors fel att de blir misshandlade spreds igår via Ekot. Forskaren bakom studien menar dock att frågan inte var ställd på det viset och att tolkningen i media är olycklig för Södersjukhusets personal. 

Dela |


Ekots nyhet om att en tredjedel av Södersjukhusets akutvårdspersonal anser att det är kvinnors fel om de blir misshandlade refererades i går av många medier. Maaret Castrén, professor i akutsjukvård och en av forskarna bakom undersökningen, som intervjuades i Ekots artikel delar dock inte reporterns slutsats.
– Frågan var inte ställd så, men det kanske är lite mer sexigt i media att tolka det på det sättet. 

Studien i sin helhet är inte publicerad än, men en sammanfattning av resultatet publicerades i NCK-antologin "Att fråga om våldsutsatthet som en del av anamnesen" i våras. Där framgår att den tredjedel av personalen som Ekot hänvisar till har instämt i att det kan vara patientens "passiva och beroende personlighet" som gör att de utsätts för våld från sin partner. Maaret Castrén tror att anledningen till att Ekot snappade upp nyheten nu beror på att hon refererade till den på ett föredrag under årets Medicinska riksstämma i november. 
– Där visade jag en slide om siffrorna i boken och sedan intervjuade reportern mig. Jag kunde inte heller rätta till slutsatsen eftersom reportern bara frågade efter mina åsikter om resultatet. Jag visste inte då hur han hade tolkat det.

Efter Ekots publicering har hon försökt att betona den korrekta frågeställningen i sina samtal med journalister, men hon har inte aktivt kontaktat redaktionerna för rättelser. 
– Jag har inte haft tid helt enkelt. Tyvärr blev det jobbigt för Södersjukhusets personal att bli tolkade som att de ansåg att misshandel är kvinnans fel.  

Jannike Runquist
jannike.runquist@second-opinion.se

-------------------------------------------
Uppdatering 2011-11-14 10.52:
SR Ekots redaktionsblogg skriver "Tredjedelen som egentligen var 28 procent". Inlägget beskriver den efterkommande diskussionen som Ekots nyhet gav upphov till. Inlägget på redaktionsblogget publicerades kort efter att ovanstående artikel publicerats på Second Opinion. I inlägget länkar redaktionsbloggen till andra texter om Ekots nyhet, SÖS pressmeddelande, Arbetarbladets artikel och SvD:s artikel

Dela |
Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(14)    Begrav den här! +(1)
CAPTCHA
Denna fråga är för att testa om du är en mänsklig besökare och för att förhindra program att spamma.
Image CAPTCHA
Skriv in de tecken som visas i bilden.
Kommentarer. Kommentatorn har juridiskt ansvar för sina inlägg.
Den 13 December 2011 22:08:04

Jesper Sterne

Att först Ekot och sedan övriga medier vinklat det hela på ett rätt tendentiöst sätt är väl varken särskilt upprörande eller förvånande.
Det jag blev riktigt förvånad över var siffrorna. Att 30% skulle hysa dessa åsikter är milt sagt anmärkningsvärt.
Jag jobbar själv inom vården, och min spontana reaktion var att det inte kan stämma. Jag kan ärligt säga att jag inom yrket aldrig stött på dessa åsikter, och jag tror också att klimatet på min arbetsplats är sådant att om någon vädrade sådana åsikter, så skulle det föranleda ett allvarligt samtal hos chefen, minst.
Nu jobbar jag i Eskilstuna och inte på SöS, men jag har svårt att tro att skillnaderna är så stora.
Jag började rota lite i det hela, och läser man rapporten, så finner man en märklig formulering på s 130, som med all sannolikhet är en mycket olycklig felsyftning. Där talas först om en subgrupp av de tillfrågade på 11% som svarat att de inte anser att det är deras jobb att utreda våld inom relationer. Sedan finns en inskjuten mening om de övriga (89 procenten) Sedan kommer meningen som är pudelns kärna: "Av dessa ansåg 28% att det kan vara patientens passiva och beroende personlighet som gör att de utsätts för våld från sin partner".
Jag är övertygad om att det i själva verket rör sig om 28% av de 11 % som svarat på första frågan, inte 28% av alla svarande.
Den verkliga siffran blir då ca 3%, vilket fortfarande inte är OK, men knappast heler något att brassa på med svarta rubriker i alla större media för...

Den 14 December 2011 09:25:29

Jannike Runquist, Redaktionen

Journalist

Journalist med multimediainriktning. Har också studerat litteraturvetenskap, juridik, marknadsföring och ekonomijournalistik.

Jag talade med Maaret Castrén om denna något luddiga formulering i rapporten, men hon säger att siffran 28 procent utgår från samtliga svarande.