Skip to Content

second opinion

Ursprunglig artikel publicerad i: svt.se 27 Februari 2009 / Miljö
Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(0)     Begrav den här! +(0)

Fosfatförbud inte helt självklart

Liten miljönytta, smutsig disk och slitet porslin. Det är Kemikalieinspektionens och leverantörernas invändningar mot regeringens beslut om att förbjuda fosfater i maskindiskmedel.

Dela |

KOMPLETTERING. Om drygt två år förbjuds fosfater i Sveriges maskindiskmedel, skriver SVT. Ekotoxikologen Bo Nyström på Kemikalieinspektionens avdelning för miljömål och tillsyn, berättar att fosforfria diskmedel kan slita mer på glas och porslin.

”Det är svårt att uttala sig om den enskilda produkten, men många hävdar att de medlen innehåller mer aggressiva komponenter. Det är möjligt att man måste införa någon rekommendation att man inte ska diska sina kristallglas i maskin och liknande.”

Anna Melvås, tekniskt ansvarig på Kemisk-Tekniska Leverantörförbundet ser också vissa problem med att ersätta fosfaterna.

”Det kommer att finnas fullgoda produkter till 2011, men det vi ser är att det kan vara svårt att få disken helt ren när man inte har fosfor i diskmedlet, speciellt om man diskar i mycket hårt vatten.”

Stort motstånd

Bo Nyström anser ändå att ett förbud i maskindiskmedel är bra, förutsatt att andra EU-länder följer efter.

”Det här är en politisk tanke i första hand. Genom att skapa det här förbudet hoppas man påverka andra östersjöländer att genomföra samma åtgärd, men i Sverige har det inte särskilt stor effekt på den totala utsläppsmängden.”

Enligt officiell statistik från Naturskyddsföreningen står maskindiskmedel för 1-2 procent av det svenska fosforutsläppet i Östersjön. Bo Nyström tror inte att EU-länderna kommer att ta efter ett fosfatförbud i maskindiskmedel i första taget.

”Det är inte omöjligt att det kommer ett förbud för fosfater i tvättmedel framöver, men när det gäller diskmedel är det ganska osannolikt. Det finns ett större motstånd där, eftersom industrins företrädare anser att det är svårt att göra en fosforfri produkt som fungerar lika bra.”

Jannike Runquist
jannike.runquist@second-opinion.se

Dela |
Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(0)    Begrav den här! +(0)
CAPTCHA
Denna fråga är för att testa om du är en mänsklig besökare och för att förhindra program att spamma.
Image CAPTCHA
Skriv in de tecken som visas i bilden.
Kommentarer. Kommentatorn har juridiskt ansvar för sina inlägg.