second opinion
Henrik Oscarsson: SVT brister i sitt demokratiska ansvar
Redaktionerna verkar sakna demokratisk beredskap vid ovanliga händelser, säger valforskaren Henrik Oscarsson och tar SVT:s omvalsbevakning som exempel. SVT:s programbeställare, Robert Olsson, är ödmjuk inför kritiken och medger att rapporteringen på valdagen var misslyckad.
I ett inslag i Agenda riktar Henrik Oscarsson, professor i statsvetenskap och föreståndare för SOM-institutet, kritik mot att Fredrik Reinfeldt inte ville möta Håkan Juholt i en debatt inför omvalet i Västra Götaland. I en intervju med Second Opinion framgår det dock att han även tycker att medierna har misskött sitt ansvar att få till en sådan debatt.
– Om SVT hade skött sin valbevakning på ett rimligt sätt, hade det varit de som bjöd in till valdebatt och talat om när den ska vara och vad den ska handla om. Då hade det varit mycket svårare att undvika debatten. Här kunde SVT kunnat göra en demokratisk insats, genom att ge alla förstagångsväljare och osäkra väljare i Västra Götaland ett bättre beslutsunderlag. Alla aktörer verkar ha underpresterat i samband med det här valet och det är trist.
Robert Olsson, programbeställare på SVT, berättar att de flera gånger bjudit in till debatt mellan Fredrik Reinfeldt och Håkan Juholt, men att förfrågan inte har gällt omvalet specifikt.
– Det hade aldrig kunnat bli en debatt mellan dem Reinfeldt och Juholt om regionalpolitiska frågor. Det ställer jag mig tveksam till ur ett demokratiskt perspektiv. När det gäller val kan jag tycka att debatten bör stå mellan de som faktiskt försöker att bli valda.
Misstag på valdagen
Om omvalet hade ägt rum i Stockholm hade debatten varit betydligt mer synlig i riksmedier, menar Henrik Oscarsson. Han tror också att större uppmärksamhet hade inneburit ett ökat valdeltagande.
– Människor som bara följer de nationella medierna fick väldigt lite information och många väljargrupper är beroende av att det är välkända figurer som håller i och deltar i debatterna. Bara resultatredovisningen var ju ett stort skämt.
Robert Olsson medger att omvalet utgjorde en ovan situation och att resultatredovisningen borde ha varit betydlig fylligare.
– Den kritiken får vi nog ta till oss. Vi hade förväntat oss att resultaten från Västra Götaland skulle komma långt in på natten, men det gick mycket fortare. Då var vi fortfarande mentalt kvar i den första informationsbubblan, med resultatet från Örebro.
Han tror dock inte att omvalet hade prioriterats annorlunda om det hade ägt rum i Stockholm.
– Nu är jag själv Göteborgare, men jag kan tycka att det är lite fånigt att resonera som Henrik Oscarsson. Om det hade varit omval i Norrbotten, skulle det då ha varit intressant för skåningarna att få en debatt om den norrbottniska sjukvårdspolitiken? Sedan är jag tveksam till att det är fler i Västra Götaland som tittar på riksnyheterna än de regionala nyheterna under en dag, så jag vet inte om argumentet håller ens ur rent demokratisk synpunkt.
Kommer att betygsättas
Framöver kommer Henrik Oscarsson och andra forskare att göra innehållsanalyser och forskning på mediebevakningen, men han ger redan nu en ledtråd om resultatet.
– Vi hur se hur dåligt betyg den här medievalrörelsen får. Det blir väl en diskussion framöver om vad som egentligen hände, men det är synd att det, så fort något är lite annorlunda än det brukar vara, inte verkar finnas någon demokratisk beredskap på medieredaktionerna att agera på ett ansvarsfullt sätt.
Robert Olsson menar att SVT måste utvärdera sin bevakning med öppna sinnen, men poängterar att det fortfarande känns som att omvalsfrågorna hörde hemma i de regionala sändningarna.
– Jag hade initialt ingen känsla för att omvalsbevakningen borde innefatta stora, rikssända satsningar, även om vi gjorde en del inslag även i Aktuellt och Rapport. Sedan är det inte säkert att vi landade 100 procent rätt. Vi kanske skulle ha lagt oss på en annan nivå.
Jannike Runquist
jannike.runquist@second-opinion.se