second opinion
Osmakligt och osakligt om missbruk i Aftonbladet
Aftonbladets publicering av ”knarkbilder” är grovt förenklade och uppenbarligen tillämpas inte pressetiska regler för utländska medborgare. Det rör sig snarare om journalistiskt effektsökeri och en osund dragning åt det socialpornografiska. De simpla förklaringsmodellerna till missbruk, den klassiska inkörsportshypotesen – har blivit grundligt avfärdad i forskningen.
Aftonbladet publicerade nyligen ett antal mycket närgångna ”mugshots”, polisbilder av människor med tungt narkotikamissbruk. Det är förfärliga bilder.
Personerna på bilderna är trasiga, såriga och slitna, ”tandlösa, med sönderklösta ansikten och tovigt, stripigt hår” som artikelförfattaren skriver. Texten är på temat klassisk skrämselpropaganda, där grundtesen är att droger kan förstöra livet för vem som helst. Börjar du med cannabis riskerar du att sluta som de här människorna, är budskapet.
Aftonbladet citerar den amerikanska polis, vicesheriff Bret King, som sammanställt bilderna. Han säger sig vilja visa ungdomar att ”alla de här människorna började med cannabis. De kastade sig inte bara direkt in i ett heroinmissbruk.”
Inte första gången Aftonbladet gör det
Det är inte första gången svenska tidningar publicerar bilder av det här slaget, Aftonbladet har gjort det vid minst två tidigare tillfällen. Jag menar att det ur ett etiskt perspektiv finns starka skäl att ifrågasätta publiceringarna. Man visar människor som mår mycket dåligt, fotograferade i tvångsmässiga situationer. Vi får inte veta vad de gjort, men med kännedom om det amerikanska rättsväsendet finns det goda skäl att anta att de flesta av dem gripits för någon form av narkotikabrott.
Med tanke på det väldokumenterade samband som finns mellan tungt missbruk och psykisk ohälsa kan vi anta att flera av personerna inte är psykiskt friska. Eftersom bilderna tagits under flera års tid är några säkert döda idag. Hade den svenska polisen offentliggjort bilder av det här slaget hade det förmodligen varit olagligt. Det hade dessutom varit pressetiskt otänkbart att någon tidning skulle publicera bilderna.
Pressetiska regler och osund dragning åt det socialpornografiska
Enligt de svenska pressetiska reglerna ska tidningarna respektera den personliga integriteten och ta hänsyn till anhöriga. Kränkande namn- eller bildpubliceringar får bara ske om det kan motiveras med ett uppenbart allmänintresse. Uppenbarligen anser inte Aftonbladet att dessa regler bör tillämpas på utländska medborgare.
Att något allmänintresse skulle föreligga i de aktuella fallen är uteslutet. Publiceringarna motiveras snarare av journalistiskt effektsökeri och en osund dragning åt det socialpornografiska. Det är ett cyniskt utnyttjande av svaga och utsatta människor.
Aftonbladets artikel är dessutom osaklig och missvisande. Varken polisen som uttalar sig eller tidningen har rimligen någon aning om hur de aktuella personerna började sina drogkarriärer.
Simpla förklaringsmodeller har redan avfärdats av forskningen
Men den simpla förklaringsmodell som lanseras – den klassiska inkörsportshypotesen – har blivit grundligt avfärdad i forskningen. Vi vet nu att det bara är en liten minoritet av de som testar cannabis – runt en på tjugo – som blir beroende av drogen.
Studier visar också att tungt missbruk inte är något som drabbar ”vem som helst” som experimenterar med droger. De som drabbas är främst personer som socialt och biologiskt sett har hög sårbarhet. Dåliga familjeförhållanden, erfarenheter av övergrepp, misslyckanden i skolan och låg självkänsla är några av riskfaktorerna. Neuropsykiatrisk problematik hör också till bilden, liksom samhälleliga riskfaktorer som arbetslöshet, fattigdom och segregation.
Den vanföreställning som vicesheriff King och Aftonbladet ger uttryck för har visserligen varit vanlig i den svenska narkotikadebatten, men är icke desto mindre genomfalsk. Det går inte heller att motivera publiceringen med att den fyller ett avskräckande och drogförebyggande syfte.
Skrämselpropaganda, sakfel och överdrifter var länge dominerande inslag i samhällets ”informationskampanjer” om narkotika, men forskningen har tydligt visat att detta inte fungerar. Faktum är att skrämselpropaganda till och med kan vara kontraproduktiv, genom att den skapar onödig ångest och oro hos föräldrar. Aftonbladets publicering är därför på alla sätt ett övertramp, värt att fördöma.
Björn Johnson
Docent i socialt arbete och missbruksforskare, Malmö högskola
Fotnot. Även Expressen har publicerat några av bilderna (27/2).
Kommentarer. Kommentatorn har juridiskt ansvar för sina inlägg.
Anton Svensson
Reagerade på precis samma sätt som artikelförfattaren när jag läste aftonbladets skräckpropaganda. Hade precis avslutat en kurs i missbruk och riskbruk och blev nästan chockad över vilken dynga de publicerade. Rubriken borde nog istället vara --> Se vad hemlöshet och utstötning från samhället kan göra med en människa.
missbruksmonopol
Vi har en situation i Sverige med en dominans av tolvstegstänkande inom stora delar av socialtjänst, kriminalvård och missbrukarvården. Dessutom företräder man en bestämd syn på missbrukets orsaker och vad som är lämplig behandling.
Det finns en yttre och en inre verklighet inom tolvstegsrörelsen. Eftersom man inom AA tonar ned väsentliga delar i sin marknadsföring så är det inte känt bland allmänheten vilka AA:s inre värderingar är. Det är viktigt att AA:s "Sanningar" om alkoholism inte får stå oemotsagda. Så länge som den offentliga sanningen är lika med AA:s sanning så är det nästan omöjligt att föra fram nya behandlingsmetoder och utveckla vården.
Eftersom man bedriver professionell verksamhet med dessa "sanningar" som bas och närmast har "facto" monopol på missbruksbehandling är det anmärkningsvärt att ingen journalist har valt att granska metoden. Bara det faktum att en metod har kapat åt sig nästan hela missbrukarvården i Sverige borde få den mest passiva journalisten att reagera. Det faktum att vissa blir hjälpta får inte innebära att man blundar för dem som far illa av behandlingen. Speciellt allvarligt blir det om remitterande instanser inte är medvetna om programmets baksida utan också tror att alla blir hjälpta.
Det behöver ställas frågor och debatteras kring tolvstegsrörelsens ideologi, mål och syften. Speciellt när denna rörelse är anonym och inte låter sig studeras på sedvanligt sätt. Det som borde vara ledstjärnan är omtanken om individen och respekten inför dennes rätt att få den hjälp som passar. Framförallt handlar det om den generella folkhälsan i vårt samhälle.
Massmedia har dock strukit tolvstegsmetoden medhårs ända sen metoden introducerades för 30 år sedan. Det går inte finna en enda kritiskt granskande journalistik om tolvstegsvården i Sverige. Föreställ er samma okritiska förhållningssätt när det gäller andra vårdideologier i samhället, det vore mycket olyckligt.
Resultatet är nedslående, en metod som givits fritt spelrum att aggressivt monopolisera svensk missbrukarvård. En missbrukarvård som är beklämmande eftersatt.
Läs mer på
http://missbruksportalen.blogspot.com/
zoomanager, Administratören
Hej
Vill påminna om att Second Opinion inte tillåter anonyma kommenterar. Därför kommer den här kommentaren att tas bort om inte för och efternamn skriv ut.
mvh
Second Opinion
lavern O´neil
Hej, vill säga några skaer ur ett brukarperspektiv! De grupper och diagnoser Björn J nämner kan man säkert finna på samtliga medborgare i Sverige, många har misslyckats i skolan etc. sen glömmer Du att nämna att det säker finns en stor grupp som inte har ngn av de benämningar du tar upp. På mig själv stämmer ingen av dessa, däremot så smög sig heroinets beroende på mig. Jag måste här hålla med Berne Stålenkrantz om en sak - Alla vet vi att det finns problem med att vara blind, men även om vi gick i mörker under en längre tid så skulle vi fortfarande inte veta ett dugg om hur det verkligen är att vara BLIND! Vi vet att vi snubblat, fumlat i mörker etc. Det betyder inte att vi kan uttala oss om hur det är att vara blind. Lika lite kan alla ni experter veta hur det är att vara narkotikaanvändare i ett kriminellt tillstånd. Det som saknas i Sverige är sanningar utifrån vårt, narkotikaanvändarna och vårt perspektiv. Alla experter tror sig ha de rätta svaren. Heroinet beroendeskapande egenskaper smög sig på mig. det jag hade fpått höra var att om du testar en gång sen är du fast. Heroinets egenskaper smyger sig på dig, det blir problematiskt den dagen du börjar ta återställare. från Laverne som nu fortfarande är narkotikaanvändare (drug user) men en avkriminlaiserad sådan med dne metta. Mvh Laverne en sann SBF:are
Hampus Eckerman
Blir en av 20 som provar cannabis beroende? Det borde bli en faslig massa människor det!!

/images/Diablo 3.jpg)

/images/Viktoria Olausson.jpg)
/images/Magnus Simonsson.jpg)
/images/klander_3.jpg)
/images/_DSC3657.jpg)
/images/kajsajohansson.jpg)
/images/mari.jpg)
/images/gabriel-wikstrom-3.jpg)
/images/DSC_0467_0.jpg)
/images/LUG.jpg)
/images/erikbengtzboe1.jpg)
/images/rebecka carlsson.jpg)
/images/expaftsr.jpg)
/images/Karin_Pettersson.jpg)
/images/gustav (2).jpg)
/images/mediekunnighet2.jpg)
/images/jens3b.jpg)
/images/Aron Modig.jpg)
/images/sahel2.jpg)
/images/stefan-lindborg-högupplöst.jpg)


/images/avellan_heidi.jpeg)
/images/metro_3.jpg)
/images/mediekunnighet.jpg)
/images/frilans_0.jpg)
/images/intervjuteknik2.jpg)
/images/1012552_15480993.jpg)
/images/Adam_Cwejman.jpg)
/images/Unni Drougge2.jpg)
/images/Hanna Wagenius.jpg)
/images/CECILIA_UDDEN.jpg)
/images/helena_1.jpg)


/images/friendsbris_0.jpg)
/images/sebastian karlsson.jpg)
/images/britt_marie.jpg)
/images/malin_sally2_0.jpg)
/images/jonas_andersson_web.jpg)
/images/LottaochLars.jpg)
/images/Margret_Atladottir.jpg)
/images/gtbg.jpg)
/images/Jesper Lindau.jpg)
/images/MegBild2.jpg)
/images/EsterPollack SigurdAllern.jpg)
/images/Lars-Åke Engblom.jpg)
/images/bild.jpg)
/images/86518_2273.jpg)

/images/Deeped.jpg)
/images/Nick_Näslund2.jpg)
/images/stassråd.jpg)
/images/Isabella Westerberg.jpg)
/images/Miun_LarsNord.jpg)

/images/asa_tillberg.jpg)
/images/samir.jpg)
/images/bild (15).jpg)
/images/Hedman Ulrika1234.jpg)
/images/vaccin.jpg)
/images/jenny.jpg)
/images/Annie Lööf.jpg)
/images/Simosem2.jpg)
/images/sarnecki.jpg)
/images/Bertil Holmlund_1.jpg)



/images/398px-Fredrik_Reinfeldt_0c181_8620.jpg)
/images/tvk.jpg)
/images/Mikael Ohlsson2.jpg)
/images/pascalido.jpg)

/images/pereurenius.jpg)
/images/nilsmagnus.jpg)
/images/Goran_presstj.jpg)
/images/medimedier.jpg)
/images/DAN_8861Daniel.jpg)
/images/sophia_martin.jpg)
/images/Aleksanteri_toisen_patsas.jpg)
/images/nergelius_joakim.jpg)
/images/DSC_0320.jpg)
/images/presstöd.jpg)
/images/Namnlös_12.jpg)
/images/duo.jpg)
/images/Arnäs P-O2.jpg)
/images/johan lundberg.jpg)
/images/bargholtz.jpg)
/images/Falck och Paborn.jpg)
/images/Bild 1.klar_.jpg)
/images/Anna,Olov,Elisabeth. Bild2.jpg)
/images/Robert Rosén2.jpg)
/images/Lapa-Rio-534x356.jpg)
/images/800px-Addis_Abeba,_Ethiopia.jpg)
/images/timbro_0.jpg)
/images/Mediebruset.jpg)
/images/lars.jpg)
/images/Castren_Maaret.jpg)
/images/juholt och Ulf K2.jpg)
/images/mary430.jpg)
/images/bo-hedin-och-tre-till.jpg)
/images/GB bild2_0.jpg)

/images/Bahareh M Andersson2.jpg)
/images/presstod.jpg)
/images/studioaktuellt.jpg)
/images/Universitetsbiblioteket_pressbild.jpg)
/images/ledare.jpg)
/images/thorburn.jpg)
/images/024.jpg)
/images/kina.jpg)
/images/Eddy Bild 2004 _0.jpg)
/images/liten bild tvk t twitter.jpg)
/images/Fredrik_090617_430.jpg)
/images/y_b_k.jpg)
/images/WoWScrnShot_031611_194920.jpg)
/images/bild.Carl2_.jpg)
/images/krönika_1.jpg)
/images/westerlund.jpg)
/images/adaktusson.jpg)




/images/800px-TV4-huset_2.jpg)
/images/till-folder_0.jpg)
/images/Kristina_0_1.jpg)
/images/liten.ill_.jpg)
/images/pascalido_0.jpg)
/images/Goran_presstj_0.jpg)
/images/Bahareh M Andersson2_1.jpg)
/images/krönika_1_0.jpg)
/images/johan lundberg (1).jpg)
/images/Castren_Maaret_0.jpg)
/images/024_0.jpg)
/images/handshake2_0.jpg)
/images/KMkol10_0.jpg)
/images/Jeanette%20Gustafsdotter_0.jpg)
/images/Olasigvardsson_0.jpg)
/images/CarinG%C3%B6tblad_0.jpg)
/images/GertF_0.jpg)
/images/Stig-Bj%C3%B6rn082_0_0.jpg)