Skip to Content

second opinion

Ursprunglig artikel publicerad i: www.dn.se 26 Februari 2009 / Nyheter
Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(20)     Begrav den här! +(4)

Stödet för monarkin ökar inte

Stödet för monarkin har ökat, skriver TT och hänvisar till en Sifo-undersökning som publiceras i Aftonbladet i dag. Men tittar man närmare på undersökningen ser man att det inte stämmer. Stödet tenderar snarare att gå nedåt.

Dela |


Sifo-undersökningen är beställd av Aftonbladet och publiceras i dagens tidning. 15 procent av de tillfrågade svarar att de vill avskaffa monarkin. 75 procent svarar att de vill behålla monarkin. Jämför man med Sifos senaste undersökning från 2002 har stödet från monarkin gått ned med fyra procentenheter, från 79 procent.

Ingemar Boklund, Sifos undersökningsledare, förklarar:

– Fyra procentenheter är precis på gränsen för hur stor nedgång det måste vara för att minskningen ska vara signifikant. Man bör inte dra på för stora växlar. Det går alltså inte heller att säga att stödet har minskat. Men man kan se en tendens att det faktiskt går nedåt.

Siffran som TT hänvisar till är svaret på frågan ”gör det kommande bröllopet dig mer eller mindre positiv till monarkin eller gör det ingen skillnad?”

Där svarar 15 procent att de blivit mer positiva till monarkin efter beskedet om att kronprinsessan Victoria och Daniel Westling förlovat sig.

Men den uppgiften ska inte blandas ihop med huruvida monarkin ska behållas eller inte, förklarar Ingemar Boklund.

– Det är de som redan är positiva till monarkin som blivit mer positiva. Utifrån det svaret kan man alltså inte dra slutsatsen att stödet för monarkin har ökat.

Artikeln från TT har även publicerats på bland annat svt.se och svd.se.

Tidigare second opinion om hur journalister övertolkar enstaka opinionsundersökningar hittar du här.

Freja Salö
freja.saloe@second-opinion.se

Dela |
Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(20)    Begrav den här! +(4)
CAPTCHA
Denna fråga är för att testa om du är en mänsklig besökare och för att förhindra program att spamma.
Image CAPTCHA
Skriv in de tecken som visas i bilden.
Kommentarer. Kommentatorn har juridiskt ansvar för sina inlägg.