Skip to Content

second opinion

Ursprunglig artikel publicerad i: www.svd.se 15 April 2009 / Kultur
Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(24)     Begrav den här! +(5)
3202 har läst den här 6 kommentarer       rapportera
 

Rätt till fildelning viktigare än upphovsrätt?

datorbild2.jpg
Foto: stock.xchng

För snart ett år sedan avgjordes Pirate Bay-målet i tingsrätten. Mediernas bevakning var omfattande och gav trots den fällande domen bilden att fildelningen är en allmänmänsklig företeelse som upphovsrätten måste anpassa sig till.
- Det är klart att mediebilden har betydelse för hur allmänheten, men även makthavare ska uppfatta den här domen, säger Gunilla Jarlbro, professor i medie- och kommunikationsvetenskap vid Lunds universitet.

Läs Second Opinions rapport i bifogad fil.

Av Daniel Löfstedt på uppdrag av Förläggareföreningen.


Förra våren var fildelningen den stora frågan i många medier. Anledningen var att männen bakom fildelningssajten The Pirate Bay stod åtalade och ställdes till svars i tingsrätten. De dömdes för medhjälp till brott mot upphovsrätten. Intresset för målet nådde långt utanför Sveriges gränser. Anledningen var att fallet var unikt och frågan hur rätten skulle se på fildelning kontra upphovsrätt avgjordes. Flera av de svenska medierna attraherade väldigt många läsare till sina nätupplagor.

Second Opinion har gått igenom vad två riksmedier, Sveriges Radio och Svenska Dagbladet, har publicerat om Pirate Bay-målet och kommit fram till att fildelning, både laglig och olaglig, beskrivs som en allmänmänsklig företeelse (se bifogad fil). Vare sig lagstiftning eller betalningsmodeller har hängt med i utvecklingen och måste anpassa sig till fildelningen, menar medierna.

Att medierna målar upp den här bilden har betydelse för vad allmänheten, men även myndighetsutövare har för åsikt i frågan. Det menar Gunilla Jarlbro, professor i medie- och kommunikationsvetenskap vid Lunds universitet.

- Jag tror att det har betydelse för vår rättsuppfattning, vad som är rätt och fel. Jag har inte undersökt det här på samma sätt som ni, men min uppfattning som vanlig mediekonsument är att det har handlat väldigt lite om upphovsrättsliga frågor, det rent juridiska. Och det påverkar rättsuppfattningen. Det har också varit en fokusering på de stora film- och musikbolagen och man upplever att de tjänar jättemycket pengar. Men kärnan i upphovsrätten att man har rätt till sitt verk har inte framkommit i medierna. Det kan jag tycka är en brist för det är en viktig fråga att diskutera i en demokrati. Och det är klart att detta har haft betydelse för hur synen på fildelning i allmänhet blir, säger hon.

Gunilla Jarlbro tror att en av anledningarna till ointresset i medierna för kärnan i upphovsrätten kan bero på att det är för komplicerat. Den här delen av juridiken är abstrakt jämfört med fildelningen som är konkret. Och det är lättare att bygga upp bra mediala stories kring konkreta fenomen och på det sättet locka sin publik, menar hon.

Second Opinions bedömning är att mediernas syn på fenomenet fildelning kan ha den klassiska förklaringen att medierna tar parti för den svage mot den starke. I det här fallet är alla dem som fildelar de svaga i förhållande till de företag som säljer skivor, filmer och böcker och tjänar pengar på det.

Second Opinions genomgång visar att i många publiceringar får båda sidor – förespråkarna för fildelning respektive upphovsrätten – komma fram. Men det blir på ett relativt ytligt plan och inte sällan handlar det om hur mycket pengar upphovsrättsförespråkarna har förlorat. När perspektivet ska vidgas och konflikten mellan fildelning och upphovsrätt ska problematiseras och fördjupas i principiella resonemang handlar publiceringarna inte om juridiska frågeställningar.

Gunilla Jarlbro skriver just nu en bok med arbetsnamnet Vad en jurist bör veta om medier och opinionsbildning, som bland annat behandlar frågan om mediernas påverkan på det allmänna rättsmedvetandet, men även dess påverkan på myndighetspersoner. Hon tycker att det för allmänhetens skull är viktigt att journalister och jurister spelar bättre tillsammans och att de får förståelse för varandras roller.

Jurister inom domstolarna måste bli bättre på att förklara svåra juridiska saker för både journalister och allmänhet. Jurister måste också förstå vad opinionsbildningen spelar för roll för deras yrkesutövande, menar Gunilla Jarlbro.

- Mitt mål med boken är att få jurister att inse att det de sysslar med inte är någon objektiv verklighet och att de inte kan frigöra sig från allt det här mediebruset och den formen av opinionsbildning, säger hon.

The Pirate Bay-domen är överklagad till hovrätten. Det som medierna har skrivit om fildelningen och rättegången kan mycket väl få betydelse för nästa rättegång, tror Gunilla Jarlbro. Hon tycker att man kan dra vissa paralleller med andra mål, till exempel det mycket uppmärksammade våldtäktsmålet 2007 där de så kallade Stureplansprofilerna friades i tingsrätten, men senare dömdes i hovrätten. Den mediala bevakningen var mycket omfattande.

- Jag tycker det är fascinerande att hovrätten kom till en annan slutsats än tingsrätten och frågan är om de hade gjort det om inte det här målet hade blivit uppmärksammat. Det kan vi inte veta, men jag tycker att vi kan diskutera det i alla fall, säger Gunilla Jarlbro.


Daniel Löfstedt
På uppdrag av Förläggareföreningen


Relaterad läsning i SVD:
Ökat intresse för piratstreaming
Facit efter Ipred
Fildelningen minskar - men har inte upphört
De tre Ipred-fallen

Attached files:
Mediernas bild av fildelning 100331.pdf - Mediernas bild av fildelning 100331.pdf
Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(24)    Begrav den här! +(5)
1 + 0 =
Lös den här enkla matematiska uppgiften och skriv in ditt svar. Exempelvis 1+3, skriv 4.
Kommentarer. Kommentatorn har juridiskt ansvar för sina inlägg.
Den 21 April 2010 13:02:24

Donsan Buccaneer

Gunilla Jarlbro borde undersöka hur upphovsrätten har förändrats under åren och vilka som har varit pådrivande och tjänat på förändringarna - samt vilka som har varit dem stora förlorarna

Gunilla Jarlbro borde fråga sig vilka intentioner man hade med upphovsrätten från början och om dagens upphovsrätt fortfarande står i samklang med dessa intentioner - Hur kan det komma sig att upphovsrätten idag skyddar ett verk - t ex en låt av Carola - under hela upphovsmannens livstid plus 70 år medan ett patent till ett nytt hivmedicin endast skyddas 20 år? - Har Daniel Löfsted någon annan expert som kan svara på den frågan?

Gunilla Jarlbro borde fråga sig om upphovsrätten verkligen hade som syfte att kriminalisera över 2 miljoner (och stadigt stigande i antal) helt vanliga och hederliga fildelande svenskar och med upphovsrätten som skäl kunna införa lagar som våldför sig på alla Internetanvändarnas grundlagsfästa rättigheter - som rätten till integritet - yttrandefrihet och informationsfrihet - IPRED är bara ett första steg - Redan ropar man från upphovsrättsfanatikerna på nya lagar som nu skall tvinga Internetoperatörerna att utföra deras skitgöra

Att i svepande ordalag påstå att "man har rätt till sitt verk" visar hur upphovsrättsfanatikerna anser att upphovsrätten kan köra över vilka andra rättigheter som helst - De vill gärna likställa Immaterialrätten - där upphovsrätten ingår - med Äganderätten - Men där Äganderätten har rötter ända till mänsklighetens civilisation så har Immaterialrätten endast knappt 300 år på nacken - Vi kan inte vidmakthålla vår civilisation utan Äganderätten som hanterar knappa resurser - men vi kan mycket väl klara oss utan åtminstone upphovsrätten som på konstgjord väg försöker göra en oändlig resurs till en knapp resurs

Är rätten till fildelning - dvs där 2 eller fler privatpersoner kopplar ihop sina datorer via Internet och - utan kommersiella vinstintressen - delar filer de själva förfogar över viktigare än upphovsrätten? - Absolut!!

Har upphovsrätten en större vikt än medborgarnas grundlagsfästa demokratiska rättigheter? - Absolut inte

Daniel Löfsted borde gå en kurs i samhällskunskap och lära sig vilka demokratiska rättigheter en demokrati vilar på - och så vid jag vet hör inte upphovsrätten till en av dem

Den 13 April 2010 00:23:24

Simon Forsman

Nu är det väl inte rätten till fildelning som är viktig, utan snarare rätten att slippa de inskränkningar i den personliga integriteten och rättsäkerheten som hetsjakten på fildelare i praktiken innebär.

I dagsläget (i Sverige) är det internetoperatörerna som har fått ta striden och eventuella kostnader för att förhindra att personuppgifter lämnas ut till obehöriga, risken är stor att de inte kommer att göra det i framtiden om de förlorar i något av de pågående IPRED målen.

Fildelningsfrågan är inte särskilt viktig, den viktiga frågan är hur långt vi är beredda att gå för att försvara upphovsrätten samt hur långtgående upphovsrätt vi egentligen behöver. (Mycket fildelning är fullt laglig även idag och MÅSTE kunna genomföras utan övervakning från stat eller privata intressen)

Den 07 April 2010 08:19:42

Johan Sandén

Rätt till fildelning viktigare än upphovsrätt?
Absolut!

Den 01 April 2010 15:52:30

Urban Sundström

Jag tror också att bloggare har haft en inverkan på hur folk ser på fildelning. Bra infokälla är http://live.piratpartiet.se

Den 01 April 2010 12:07:53

Jarl Gunillasson

Intressant att ni lägger så stor vikt vid vad en "vanlig mediekonsument" har för uppfattning (Gunilla Jarlbro).
Skulle ni inte jobba med fördjupning?



Den 01 April 2010 12:04:54

Erik Norlin

Ooh, årets aprilskämt! (Som svar på rubriken: Ja, utan tvekan)

Glad påsk!
(@<
(< )
^^