Skip to Content

second opinion

Ursprunglig artikel publicerad i: www.nyhetskanalen.se 21 Februari 2010 / Nyheter
Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(10)     Begrav den här! +(2)

Cecilia Malmström: "Trafficking mer än prostitution"

CeciliaMalmström430.jpg
Foto: Hans Doverholm

Det görs framsteg i den massmediala bevakningen av trafficking och problematiken med människohandel. Det sade nyförordnade EU-kommissionären Cecilia Malmström under en diskussion i Stockholm på måndagen.

Dela |


Trafficking är i fokus under debatten med Sveriges nya EU-kommissionär Cecilia Malmström vid Konserthuset i Stockholm. Under sin femårsperiod vill hon skapa gränsöverskridande lagar och höja straffet inom EU. I dag har flera EU-länder relativt låg straffskala för handel med människor.



Under debatten diskuterades bland annat mediebilden av människohandel. Cecilia Malmström slog fast att människohandel är mer än bara prostitution. Olagligt arbete och organiserat tiggeri är andra aspekter som inte lyfts fram lika ofta i medierna, tycker hon.

– Det finns annan trafficking än människosmuggling med sexuellt ändamål. Upploppen i Rosarno i Italien, dit afrikanska lantarbetare smugglats för att arbeta och bo under fruktansvärda förhållanden, är en annan typ av människohandel. Vi måste öppna vägar för typer av legala lösningar med säsongsarbete och liknande.

För några år sedan var hon med och visade det svenska dramat Lilja Forever för ledamöterna i Europaparlamentet. Det var oerhört effektivt, och synliggjorde problemet tydligt på en individnivå, enligt Cecilia Malmström.

– Har man träffat drabbade flickor och hört deras berättelser behöver man ett hjärta av sten för att inte beröras.



Mediebilden av människohandel har tidigare kritiserats för att sakna ett övergripande fokus. Kulturlivet har dock gjort skillnad för bilden av trafficking, sade Cecilia Malmström.

– Massmedier och kulturlivet har lyft frågan från att bara vara siffror och offer. Det finns flera exempel, bland annat författaren Sofi Oksanen, som har bidragit till att förtydliga det luddiga begreppet trafficking.

– Kommer trafficking att försvinna när jag lämnar efter fem år? Nej, tyvärr. Men vi kan utveckla nya metoder som kan rädda många personer.


Mårten Eidevall Wallin
marten.wallin@second-opinion.semarten1_liten.JPG

Dela |
Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(10)    Begrav den här! +(2)
CAPTCHA
Denna fråga är för att testa om du är en mänsklig besökare och för att förhindra program att spamma.
Image CAPTCHA
Skriv in de tecken som visas i bilden.
Kommentarer. Kommentatorn har juridiskt ansvar för sina inlägg.