Skip to Content

second opinion

Ursprunglig artikel publicerad i: www.dn.se 01 Mars 2010 / Nyheter
Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(15)     Begrav den här! +(8)
1984 har läst den här 3 kommentarer       rapportera
 

Stöd för monarkin "allmän kunskap"

kungeni430.jpg
Foto: Bengt Nyman, Wikimedia Commons

Det svenska folket vill att kungen sitter kvar på tronen, enligt en DN/Synovate-undersökning. Men det framgår inte om de intervjuade redan är positiva till monarkin. Allmän kunskap, säger nyhetschefen.


Folket vill att kungen sitter kvar, sätter Dagens Nyheter som rubrik. Synovates undersökning, beställd av DN, visar att 64 procent av de tillfrågade vill att kungen ska sitta kvar på tronen.

Enbart 17 procent vill se att kronprinsessan Victoria tar över tronen och blir drottning i dag. Enligt undersökningen är stödet för kungen större bland män, borgerliga och storstadsbor.

Frågorna som har ställts är ”Anser du att det är dags för kungen att lämna över tronen till kronprinsessan Victoria?”, och ”I vilket läge är det lämpligt att kungen lämnar över tronen till kronprinsessan?”.

Saknas fråga om monarkistöd
Men det finns ingen fråga om stödet för monarkin. Det går alltså inte att veta om de tillfrågade är positiva eller negativa till kungahuset och monarkin. Maria Crofts, nyhetschef på DN, säger att stödet för kungahuset är allmänt känt.

– Vi vet att det finns ett massivt stöd för monarkin, det är väl känt. Därför är den frågan inte lika intressant, men visst har stödet minskat lite de senaste åren.

Det största stödet för Victoria finns bland Vänsterpartiets väljare, enligt DN. Samtidigt står det att det även bland V-sympatisörer är ”de flesta, fyra av tio”, som vill ha kungen kvar på tronen.

Detta går inte helt hand i hand med tidigare uppgifter. I en artikel i DN från förra året står att en majoritet av Vänsterpartiets anhängare vill avskaffa monarkin.

– Det är ju så att många vänsterpartister inte vill ha monarki, och det handlar om det är en allmän kunskap eller inte. Nu är det underförstått att vi har en monarki, och den är inte ifrågasatt just nu. I vilket fall så måste det vara en allmän kunskap att vi har en monarki och ett stöd för monarkin, säger Maria Crofts.

Men bör det inte framgå om de tillfrågade är för eller emot monarkin?
– Vilken betydelse tycker du att det har? Vi frågade om kungen ska vara kvar på tronen, och det kan man ha en åsikt om oavsett om man är för eller mot monarkin.

Synovate ställer inte upp
Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Synovate, vill inte ställa upp på en telefonintervju. Men han skriver i ett mail att syftet med undersökningen aldrig var att mäta inställningen till kungahuset.

Vi vet inte vilka av respondenterna som är positiva eller negativa till monarkin, vi vet dock från andra undersökningar som vi gjort hur många som är för/emot ett ändrat statsskick. Syftet med undersökningen var INTE att mäta folks inställning till monarkin som statsskick.”

Ett sjunkande stöd
Förra vintern gjordes flera undersökningar om stödet för monarkin efter att förlovningen mellan Victoria och Daniel Westling blivit känd. Synovates undersökning visar att 74 procent vill behålla monarkin och 19 procent vill avskaffa den. Det är en minskning med 6 procentenheter sedan förra undersökningen 2005.

Hade vi frågat om folk var för eller emot monarkin som statsskick hade vi naturligtvis fått helt andra siffror men återigen syftet med undersökningen var INTE att mäta folks inställning till monarkin”, skriver Nicklas Källebring.

En liknande undersökning från Sifo visar att 75 procent vill behålla monarkin, vilket var en minskning med fyra procentenheter från 2002. En tidigare Second Opinion om hur medierna övertolkade Sifos undersökning finns här.

Mårten Eidevall Wallin
marten.wallin@second-opinion.se

Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(15)    Begrav den här! +(8)
1 + 0 =
Lös den här enkla matematiska uppgiften och skriv in ditt svar. Exempelvis 1+3, skriv 4.
Kommentarer. Kommentatorn har juridiskt ansvar för sina inlägg.
Den 30 Mars 2010 12:49:04

Carl Gustavsson

Ett humoristiskt men starkt bidrag till debatten:
http://www.youtube.com/watch?v=Q0vRR9LJQqE

Den 30 Mars 2010 10:26:03

Erik Berglund

Hej Mårten,

Du verkar ha missat den SIFO-undersökning av 2010 som indikerar 76% stöd för monarkin. Under de ca. 35 år som SIFO gjort sina undersökningar har stödet konstant legat på 75 +/- 4%.

Jag skulle uppskatta om du skrev en artikel om det faktum att monarkisterna är i majoritet bland de som röstar på (S), (MP) och (V). Läs t.ex. SOM-institutets (Göteborgs Univ.) undersökningar som klart visar att MP-väljarna som mest varit 70% monarkister på 2000-talet, och att än i denna dag är det fler monarkister som röstar på (V) än republikaner.

Är inte det en intressant fråga ur demokrati-synpunkt, med tanke på vad deras partiprogram säger?

Den 10 Mars 2010 17:58:03

Per Hagenäs

Anledningen till att jag är Monarkist är att det främjar demokratin.
I en sund demokrati så kontrolleras makten betydligt mer än vad som sker i Sverige.

Även om Kungen inte har en formell makt så har han en informell makt, vilket minskar maktkoncentrationen hos politiker.

För när allt kommer omkring, vad har jag för inflytande i denna demokrati. Jag får vart 4 år gå och lägga en röst på ett av blocken.

I ett högskattesamhälle bestämmer jag inte heller över hur mina pengar ska användas. En hel del av dessa medel används för att uppfostra mej till den svenska värdegemenskapen samt att styra min livsstil allt från val av barnomsorg till pedagogiska program från vår public service.

Politikerklassen med associerade behöver inte mer makt och inflytande som republikanerna tycker utan mindre.

Tack vare internet så finns dock en alternativ värld och det ska bli spännande att se vad som händer när traditionella medier tappar greppet om informationen.

Se bara på sådant som Climategate, Liza Marklunds bok Gömda, Övergreppen mot de två läkarna i styckmordsrättegången, den feministiska hegemonin inom massmedia. Dessa ämnen har fått stort utrymme på nätet men mycket litet i media. Det är svårt att säga om det finns en gemensam nämnare i dessa saker men helt uppenbart är att public service, massmedia fungerar som en politisk folkuppfostrande funktion.