Skip to Content

second opinion

Ursprunglig artikel publicerad i: www.aftonbladet.se 05 Mars 2010 / Sport
Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(32)     Begrav den här! +(15)

Ta krafttag mot ojämställd idrottsrapportering

Jolanda_keizer430.jpg
Foto: Erik van Leeuwen, Wikimedia Commons

Medierna bör snarast kliva fram och skildra den idrottsliga världen jämställt och rättvist. Är det för mycket att begära av vår journalistkår?

Dela |


I dag finns inte ett enda nationellt medialt organ som lyfter fram lika mycket damidrott som herridrott. Det finns tydliga tendenser inom samtliga medier att premiera det manliga könet. Detta ger konsekvenser för tjejers möjligheter att utöva idrott på hög nivå.

Det som inte syns finns inte. Det blir konsekvensen av mediernas strukturella undangömmande av kvinnors idrottsprestationer. På detta vis upprätthåller och reproducerar medierna tjejers underordning inom idrotten.

Så länge massmedia inte anser kvinnors prestationer likvärdiga männens, förmedlas även detta budskap till oss mediekonsumenter att kvinnlig sport är ett andra klassens fenomen. Det är hög tid att denna fråga får mer uppmärksamhet.

Jag har under två månader undersökt dagspressens sportrapportering. Resultatet var ringa förvånande - nio av tio artiklar handlade om männens idrottande. Fenomenet är likadant såväl nationellt som lokalt. Samtidigt består idrottens aktiva utövare till 40 procent av kvinnor. Rättvist eller orättvist? Svaret är definitivt orättvist!

Handlar idrotten mer om medialt marknadsvärde än om de stora prestationerna? Det märks extra tydligt inom fotbollen, där det faktiskt ofta är damerna som står för de internationella prestationerna. Herrarnas VM-brons från 94 är något som många än lever på, medan damernas VM-silver från 2003 är som bortblåst. Är inte ett silver av ett högre värde än brons? Måste tjejerna prestera bra, med jämnare mellanrum, för att synas?

Jag undrar varför man aldrig får höra att det är tråkigare att se kvinnligt höjdhopp, för de inte hoppar lika högt som männen. Samtidigt som man ofta får höra att damfotboll är så tråkig för de spelar sämre än herrarna.

Varför ska man se skillnader mellan könen i lagidrotter, när man tydligen inte gör det i individuella idrotter? Medierna lyfter ofta fram kvinnliga idrottare som sysslar med individuella idrotter.

Ett aktuellt exempel är skidskytten Helena Jonsson. Samtidigt lägger man utan problem rapportering från damallsvenskan i fotboll och andra rikstäckande lagidrottsserier åt sidan och skriver istället något uppslag eller två extra om herrallsvenskan.

Jag har upprörts över att den största diskussionen under OS har handlat om huruvida damhockeyn ska få finnas på OS-programmet eller inte. Där har medierna tagit en klar ställning emot damhockeyn.

Vore inte det ett steg tillbaka för damidrotten om man aktivt fryser ut ishockeyn för damer ur OS-programmet? Olympiska spelen är i dag det största som finns för hockeyspelare med kvinnligt kön, och det enda forum där kvinnliga ishockeyspelare faktiskt har en chans att synas. Medieintresset för OS generellt svalnade markant efter att herrarnas hockeylandslag åkte ut i kvartsfinalen. Därigenom försvann också ett stort intresse hos folket.

Manliga lagidrotter, i synnerhet ishockey och fotboll, har en klar tendens att favoriseras i pressen. Medierna främjar således en ojämställdhet.

Drömmen om att bli en elitidrottare finns hos många unga idrottsutövare. Dessa drömmar kan inte uppnås hos alla och än mindre hos tjejer. Det beror till stor del på den ojämställdhet som finns inom idrotten. Manliga idrottare tjänar bra mycket större summor än sina kvinnliga motsvarigheter och media bidrar inte ett dugg till att förbättra denna situation.

Genom att rapportera så mycket mer om männens idrottande skapas där ett starkare marknadsvärde för sponsorer att synas på.

Att kvinnor är diskriminerade i lönefrågor är inget unikt för idrotten. Även om idrottarna i sig är minst lika konkurrenskraftiga på absolut toppnivå, så tjänar de manliga idrottarna mer än de kvinnliga.

En förutsättning för en framgångsrik idrottsutveckling är att idrotten är jämställd. Om idrotten ska kunna bli jämställd måste medierna ta sitt samhällsansvar och bidra till detta!

Dela |
Rösta på second opinion: Lyft upp den här! +(32)    Begrav den här! +(15)
CAPTCHA
Denna fråga är för att testa om du är en mänsklig besökare och för att förhindra program att spamma.
Image CAPTCHA
Skriv in de tecken som visas i bilden.
Kommentarer. Kommentatorn har juridiskt ansvar för sina inlägg.
Den 31 Oktober 2011 20:26:57

Ingrid Persson

Jag håller på med en egen liten undersökning om jämställd rapportering i massmedia. Jag har reagerat på skillnaden i vår lokala tidning och bestämde mig inför årets handbollssäsong att föra lite statistik över hur stor uppmärksamhet herrlaget får jämfört med damlaget. Lagen tillhör samma klubb, båda gick upp till spel i högre division inför denna säsongen, lagen ligger i samma division. I mina ögon ett väldigt bra tillfälle för jämförelse! Hur har det då rapporterats hitentills? Efter 4 omgångar har herrlaget fått 1,5 gånger så mycket utrymme i tidningen än vad damlaget har fått. I tabellen ligger just nu herrlaget sist och damlaget tvåa. Efter senaste dam- och herrmatcherna, som spelades samma dag och båda lagen spelade på bortaplan, gav tidningen herrlaget en halv sidas publicitet. Damlaget fick 1/6-sida, alltså en tredjedel av det utrymme som herrarna fick. Herrarna hade förlorat sin match, damerna hade vunnit sin. Det här är ingen tillfällighet, det är bara ett exempel av flera. Ska man tro på tidningarnas generella argument att de bara speglar det allmänna intresset? Det tror inte jag (eller rättare sagt jag är övertygad om att det inte är så) och undrar om någon har tips om hur man ska agera för att få jämställd rapportering?

Den 21 Mars 2011 15:25:48

Kjell Persson, Kvissleby

Om vi håller oss till de mätbara idrotterna, t.ex.löpning-, kast- och hoppgrenar så fokuseras intresset på det bästa resultaten, snabbast, längst och högst. Då det råkar var manliga idrottare som når de bästa resultaten får de manliga idrottarna mest utrymme. I de fall svenska män ej finns med i världstoppen kan ett visst intresse tillfalla en framgångsrik kvinna, annars inte.
Skall vi uppnå total jämlikhet inom idrotten skall naturligtvis manliga och kvinnliga elitidrottare tävla i samma klass och må bästa idrottare vinna och få mest publicitet. Detta resonemang gäller naturligtvis också lag- och bollsporter.

Den 09 Mars 2011 10:46:54

Sten Arvidsson

Nej, sport är SHOWBUSINESS och det är rätt att den mest populära sporten får störst plats i bevakningen. De mest intressanta tävlingarna är naturligtvis de där alla får vara med.
Damsport är snarare överrepresenterat i media. Det är handikapp- och ungdomsidrott som borde få mer utrymme (och ridsport men det är en annan diskussion)

Den 05 Maj 2010 12:54:20

Anita Lilja-Stenholm

Kvinnors underordning i samhället är tyvärr också ett faktum på Sportsidorna. Ofta är bildvalet också sorgligt och beklämmande. Jag har genom åren sett hur deras föredömliga idrottsprestationer synliggörs genom närbilder på dem gråtande. Männen framställs i kraftfulla positioner - de är nästan på språng mot himmelska höjder! Erbarmligt! Skärpning sport journalister, rubriksättare, fotografer m.fl på våra tidningsredaktioner!

Den 14 Mars 2010 16:11:07

Johanna Karlman

Caspian! Läste ditt inlägg nu och det var väl tur att man redan sitter ner. Jag vill bemöta detta inom snart tid. Du fokuserar på helt fel saker och problematiken ligger ju inte i att kvinnor och män ska tävla mot varandra. Män har ju helt andra fysiska förutsättningar än kvinnor. Det är inte det allt det här handlar om. Tror nog att du behöver tänka till lite när du diskuterar kring detta.

Hälsningar

Johanna

Den 12 Mars 2010 11:15:25

Johanna Karlman

Vilken bra artikel du skriver Mattias. Jag håller fullt med och det känns som att du har ringat in allt som jag har tänkt på under alla år då det gäller bevakning. Särksilt skillanden mellan lag och individuell idrott!! Har själv varit aktiv inom lagidrott på hög nivå.

Jag skrev en del inlägg under OS som handlade om medias sätt att skriva ner damhockeyn och reagerade många gånger på kommentatorernas okompetens. Kommentatorer som Renberg och Wikegård som inte tog det på allvar och som utstrålade klart och tydligt att de inte ville vara där. Media har ett stort grepp då det gäller att fria och fälla. Hursomhelst så blev Wikegård DO-anmäld efter en del kommentarer.

Då det gäller Kenneths kommentar så väljer han att ta upp publikintresse och anser att det ska vara avgörande. Min fråga blir då..vem skapar intresse? Jo, här har alla sportjournalister en stor roll att fylla. Efter intervjuer med sportcheferna på de största tidningarna i Sverige så kommer det fram att man inte lyfter kvinnliga idrottare på samma sätt. En anledning menade en att det berodde på att de flesta journalisterna är män och skriver därav mer om det som intresserar dem. I samband med det räknades även bilder i tidningarna och de kvinnliga idrottarna fick bara några procent.

Så ännu en gång media kan påverka intresset och det går inte att falla tillbaka på att säga att det är alldeles för dåligt publikintresse....

Johanna Karlman

Den 08 Mars 2010 10:55:40

Kenneth Fahlberg

Du har såklart rätt att bevakningen borde vara jämställd. I den bästa av världar blir den det. Men frågan är hur motiverat det är av media att bevaka sport med ett jämställt förhållningssätt. Någonstans är medias uppgift att förmedla det som sker i samhället med tonvikterna på sant och relevant. Som det är i dagsläget är det inte relevant alls att ge damfotbollen lika stor plats som herrfotbollen, för att ta just fotbollen som du relaterar till som exempel. Det är bara att kolla på publiksiffrorna för att inse detta faktum.
Ägna två månader åt att mäta artikelkommentarerna till dam- respektive herrfotbollen och du kommer sannolikt att få ett svar som visar att herrfotbollen engagerar betydligt fler.

Sen är det väl synd att det förhåller sig på det sättet, men frågan är vems fel det är? Det går inte att kräva att media ska rapportera lika mycket kring något som intresserar ett fåtal som man gör kring något som intresserar den stora massan. Det är samhället, det vill säga vi medborgare, som måste ändra våra vanor först. Börjar vi intressera oss för damfotboll och gå på matcherna, då kommer den ökande rapporteringen som ett brev på posten.

Jag kan på samma sätt heller inte kräva att min schackklubb ska få lika stor rapportering som fotbolls- och hockeyklubbarna. Vi inom schacket får nog se till att skapa ett större intresse kring vår sysselsättning först.

Den 06 Mars 2010 20:53:10

Caspian Rehbinder

Jag har svarat på detta inlägg på min blogg, och förklarar varför Harald Mattias Gradins förslag är orimligt.
Att kvotera mediebevakningen