second opinion
Rapporteringen om plogning slår fel
Fotboll är en viktig idrott i Stockholm. Därför har det under min tid vid makten tillkommit 32 nya konstgräsplaner i staden. Vi har nu över 50 stycken. Detta har lett till en fotbollsexplosion – bland annat av unga flickor, vilket är mycket glädjande. Vi har också satsat 15 miljoner kronor för att tillse att Kanalplan blir en bättre arena för Hammarbys damer. Stadion ska få en kraftig upprustning, liksom Grimsta som fått allsvensk status. Stockholmsarenan kommer att ge Stockholm en fotbolls- och evenemangsarena i världsklass. Just därför slår rapporteringen om plogningen fel.
Valda delar av fotbollsrörelsen är upprörd över att vi i Stockholm inte värmer och inte skottar konstgräsplanerna i staden. Medierna i Sverige är inte sena att hoppa på tåget. Senast i raden är Svd-krönikören Anna Laestadius Larsson som till och med talar om diskriminering av kvinnor som spelar fotboll eftersom de allsvenska damlagen inte kan träna så mycket som de vill.
Och här är det viktigt att bena ut sakförhållanden och lösa spekulationer.
För det första tar vi miljöproblemen på allvar i Stockholms stad. Dessutom skulle uppvärmning av en (1) fotbollsplan under januari ha kostat 700 000 kronor. Det är nästan lika mycket som uppvärmningen av sim- och idrottshallarna i Västertorp, Åkeshov och Högdalen, som tillsammans kostade 750 000 kronor under samma månad.
Att enbart skotta konstgräsplanerna skulle också innebära att vi fick ta resurser från annan verksamhet. I kranskommunerna har skottning och underhåll av konstgräset under vintern ofta tagit 20 till 25 arbetstimmar i veckan per fotbollsplan.
Om staden hade skottat alla konstgräsplanerna hade det varit omöjligt att också ploga sjöisarna och bandyplanerna, och det hade inte blivit några skidspår. Dessutom är risken mycket stor att konstgräset hade tagit skada.
Laestadius Larsson och fotbollsrörelsen kanske tycker att det är lätt att prioritera fotbollen före alla andra idrotter, men jag som borgarråd har att ta ansvar för alla stockholmares möjligheter att motionera och idrotta.
Och för mig är det helt orimligt att under den kallaste och snörikaste vintern på mycket länge prioritera just fotboll, på bekostnad av alla vinteridrotter som för en gångs skull har fina förutsättningar.
Eller så tycker de att vi ska ploga bara för just de allsvenska fotbollslagen, och inte för alla andra som vill spela fotboll. Men en sådan prioritering kan inte idrottsnämnden göra. Det faller på Fotbollförbundet, och hittills har de inte ringt. Fotbollförbundet ansvarar också för att fördela träningstiderna i till exempel Spångahallen. Prioriteringsdiskussionen bör alltså föras internt i fotbollsrörelsen.
Kommentarer. Kommentatorn har juridiskt ansvar för sina inlägg.
Jan-Erik Berggren
Citat: Min tid vid "makten", borde vara, min tid som "ansvarig".
Trist att så många folkvalda använder ett uttryck som närmast liknar diktator retorik.