Medierna i P1: "Förvånande låg ribba av nämnden"
SVT fälls av Granskningsnämnden för utebliven problematisering i sin sändning av dokumentärfilmen "Staden som offrades". Samtidigt fälls Medierna i P1 för att reportern i deras inslag om reaktionerna på dokumentären framstått som partisk.
Okritisk sändning av SVT
Granskningsnämnden fäller SVT för den norska dokumentären "Staden som offrades" som sändes i augusti förra året. Dokumentären, som handlade om det politiska spel som föregick folkmordet i Srebrenica 1995, drog på sig 46 anmälningar om att dokumentären skildrade händelser och beskrev sakförhållanden på ett felaktigt sätt.
I programmets inledning angavs att dokumentären skulle ge "en delvis ny bild av folkmordet", men eftersom det inte framgick i vilka delar historiebeskrivningen var ny indikerade presentationen att det var fråga om tillrättalägganden av tidigare vedertagna uppgifter, menar Granskningsnämnden. Nämnden är också kritisk mot att ingen debatt eller problematisering syntes i samband med sändningen, vilket innebar att uppgifterna framstod som odiskutabla. Att på detta oreserverade sätt sända en dokumentär med ett innehåll av så kontroversiell art strider mot kravet på opartiskhet i sändningstillståndet, skriver Granskningsnämnden.
Ingemar Persson, programchef för dokumentär och ansvarig utgivare för filmen, säger i ett pressmeddelande att det är viktigt för public service att sända även kontroversiella dokumentärer och poängterar att nämnden var oenig i sitt beslut.
– Nämnden slår också fast att det är väl förenligt med skyldigheterna i sändningstillståndet att lyfta fram nya perspektiv på historiska händelser, såsom de i Srebrenica. Dock tar vi till oss av GRN:s kritik vad gäller formerna för hur den aktuella filmen sändes, säger Ingemar Persson.
Den internationella krigsförbrytartribunalen i Haag har tidigare riktat kritik mot dokumentären i ett brev till SVT:s vd Eva Hamilton och filmen har även fällts av Norges pressetiska organ, PFU.
Partisk reporter i Medierna
Medierna i P1 fälls för ett inslag som problematiserade SVT:s beslut att sända dokumentären "Staden som offrades". Granskningsnämnden menar att reportern i inslaget framstod som en företrädare för den kritik som han skulle rapportera om snarare än en opartisk företrädare för programföretaget. Att reportern upprepade namnet på den protestgrupp mot dokumentären som bildats Facebook-grupp och att han redogjorde för dag och plats för en kommande demonstration mot SVT kunde dessutom uppfattas som en uppmaning till lyssnarna att delta i protesterna, anser nämnden. Mot den bakgrunden anser nämnden att reportern tog klar ställning på ett sätt som inte är förenligt med opartiskhetskravet.
Lars Truedson, vd för Tredje Statsmakten som producerar Medierna, berättar att inslaget har diskuterats både internt i redaktionen, med uppdragsgivarna på SR och med SR:s jurister. Han menar att de självklart kommer att rätta sig efter den nivå nämnden lägger fast, men anser att nämnden lägger ribban för en självständig utfrågning förvånande lågt i detta fall.
– Inslag där reportern i en intervju driver en tes förekommer dagligen i public service. Balansen i inslaget uppnås genom de svar den ansvarige ger. I inslaget fick SVT:s ansvarige gott om utrymme att motivera sändningsbeslutet.
Fällningen har redovisats både i en pliktsändning och på Mediernas hemsida.
Jannike Runquist
jannike.runquist@second-opinion.se
Varg i Veum
Apropå detta med "debatt och problematisering" som tydligen är ett krav för att inte betraktas som partisk och ensidig. Såg igår Dokument utifrån på SVT igår om "extremismen" i europa. Tydligen finns bara det som kallas "högerextremism" fick vi veta. Det förkom bara påståenden om dessa högerextremister. Ingen som helst problematisering av de egna fördomarna. I mångt och mycket fantastisk propaganda som fick vara oemotsagd som om det vore hela sanningen.
En "sanning" som ständigt upprepas utan problematisering av det populistiska förenklandet av komplexa problem.
Jag ifrågasätter om de delar av samhället som gör dessa "opartiska" dokumentärer och med så innerligt hat attackerar vinklingar som inte faller dem i smaken istället för att försöka vara objektiva, verkligen gör debatten och samhället en tjänst?