Aftonbladets Jan Helin sågar Juholt

Foto: Aftonbladet
Aftonbladets chefredaktör Jan Helin sågade socialdemokraternas partiledare Håkan Juholt ordentligt under "Kvällspressdagen" med slagfärdigheter som "han kan inte dra ett rakt streck" och "kan inte någon hjälpa den här människan?".
Under tisdagens evenemang "Kvällspressdagen" på Operaterassen förklarade Aftonbladets chefredaktör Jan Helin för publiken varför det är betydligt mer intressant att skriva om Håkan Juholt än att granska den sittande makten just nu.
– Att Sveriges statsbärande parti faller ihop och har en partiledare som uppenbarligen inte klarar att dra ett rakt streck, hålla en rak linje, är en mycket bättre historia än att dag ut och dag in försöka beskriva att Alliansen är visionslösa.
Samtidigt uttryckte han frustration över att Håkan Juholt ännu inte har avgått.
– Jag vet inte om vi måste skriva stopp och säga "okej, nu räcker det", men vi kan inte sluta rapportera om det här. Det kommer inte att ske, men kan inte någon please hjälpa den här människan, för vi kan inte hålla på och skriva det uppenbara längre.
Ökat intresse för inrikespolitik
Expressens chefredaktör Thomas Mattsson menade i sin tur att politikerna får den bevakning de förtjänar.
– Det är klart att det största partiet är intressant att berätta om, men tids nog, när vi närmar oss en valrörelse och har en stabilare ledning för det största partiet, kommer naturligtvis båda sidor att granskas.
Han inflikade också att inrikespolitik generellt sett prioriteras mer nu än för fem år sedan, eftersom intresset för frågorna har ökat bland läsarna.
– 2006 gjorde vi fyra förstasidor om inrikespolitik under valmånaden. 2010 gjorde vi 21. Det förklaras inte bara av Juholt eller Mona Sahlin, utan även av Sverigedemokraterna och att vi har en helt annan inrikespolitisk situation.
Normal granskning av kungen
De två chefredaktörerna menade att såväl den kungliga "bebisyran" och den mer kritiska granskningen av kungahuset kommer att pågå parallellt under året. Mediekritiken mot granskningen lär också fortgå, menade Jan Helin som anser att utebliven kritik från landets rojalister vore detsamma som att de har granskat för lite.
– Vi har haft ett ganska konstigt förhållande till kungafamiljen i pressen under lång tid. Förra året var det år då glasväggen föll. Ska vi ha det statsskick vi har är det numera ett mer normalt förhållningssätt till hur vi granskar.
Thomas Mattsson fortsatte med självberöm till kvällstidningarna som satt agendan gällande kungagranskningen och Jan Helin instämde.
– Det var till och med radiodebatter innan boken kom ut, där instruktionerna var att inte diskutera innehållet i boken, utan bara det faktum att boken skulle komma ut. Sedan tog det 24 timmar och då hade vi publicerat innehållet i boken. Då var det en ny radiodebatt om lämpligheten i att kvällstidningarna publicerat innehållet, så det finns en tvehågsenhet i det här bland andra medier som är väldigt speciell.
Få rubriker om franska valet
Vidare diskuterades presidentvalet i USA, som båda chefredaktörerna framhöll som ett av de viktigaste bevakningsområdena under 2012. Jan Helin poängterade dock att det var viktigt att inte skena i väg med den rapporteringen redan nu, med risk för att andra stora nyhetshändelser glöms bort.
– Få av våra läsare skulle kunna säga att det är presidentval i Frankrike i vår och det där säger något. Vår statsminister sitter ändå i samma råd som presidenten i Frankrike. Vi bevakar det knappt nu. Vi är helt uppeldade över det amerikanska presidentvalet.
Andra kommande nyhetshändelser som chefredaktörerna framhävde som extra viktiga för kvällspressen är Melodifestivalen och Fotbolls-EM. Jan Helin gav i sammanhanget en känga till morgonpressen som "inte fattar hur stort fotboll är" och Thomas Mattsson menade att intresset för Melodifestivalen är fortsatt stort runt om i landet, oavsett vad somliga stockholmsjournalister anser om evenemanget.
Jannike Runquist
jannike.runquist@second-opinion.se
Kommentarer. Kommentatorn har juridiskt ansvar för sina inlägg.
Robert Stenkvist
"Samtidigt uttryckte han frustration över att Håkan Juholt ännu inte har avgått. "
Men vad har Helin med det att göra? Svenska journalister har fullständigt missförstått sitt uppdrag. Juholt verkar vara mer än lovligt klantig, men pressen och journalister skall GRANSKA makten, inte möblera om den. Förstår ingen hur allvarligt detta är?
Förövrigt finns det en hel del människor som vill att Helin skall avgå, men de använder inte sin yrkesroll för att påverka detta.
Per Lundberg
Man kan scrolla ner till sidan 10 för att kolla hur stort förtroende Aftonbladet åtnjuter:
http://www.medieakademin.welcom.se/pdf/PresentationMA2011.pdf
Torde vara ganska jämnbördigt med En ding ding värld.
Tord Oscarsson
Jag har förstått länge att AB liksom andra stockholmstidningar går Alliansens ärenden.
Eric Dunder
Aftonbladet har blivet en förnedrings tidning och det är klart att när deras existens är på tapeten att de blir en dyngspridare. Problemet är att de samtidigt skapar en opion mot press frihet och däremed skadar sveriges yttrande frihet. Var är deras moral kompass? Den byttes bort mot förnedrings kompassen med deras nya ägare.